Priprava
■ (Jed po navadi pripravljamo, ko že imamo zakurjen žar) Paprike spečemo na žaru. Pečene pokrijemo s kuhinjsko krpo za 10 minut.
Meso lahko narežemo na kocke, s katerimi pripravimo in spečemo ražnjiče.
■ (Izvirno jed pripravljamo iz ostankov mesa z žara, ne-le svinjine) Meso narežemo na debelejše zrezke. Če ga ni že mesar. Začinimo ga s soljo in s sveže strtim poprom; gl.
opozorila. Sočno ga spečemo na žaru. Najprej na sredini, da meso zakrkne, potem pa ob robu žara.
■ Pečene paprike olupimo ter odstranimo peclje in semena. Očiščene paprike narežemo na trakove.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Ali pa jo sesekljamo. Dodamo 2 žlici soli, ki jo vtremo v čebulo. Da izgubi ostrino.
■ V posodi pristavimo olje, čebulo in čilije. Počasi (!)pražimo, da čebula povsem razpade. Vmes po malem prilivamo vodo. Gl.
Maillardova reakcija.
■ Pečeno meso predenemo v skledo, ki jo pokrijemo s prozorno folijo. Počakamo 10 minut. Da se mesni sokovi enakomerno razporedijo po mesu.
Paradižnike po receptu razsemenimo. Kar pa ni dobro. Pri paradižniku je v tkivu, ki spominja na nekakšen gel in s katerim so semena pripeta na sredino sadeža, največ umamija.
■ Paradižnike olupimo in zrežemo na kocke. Česen drobno sesekljamo. Pečene paprike, paradižnike in česen stresemo na čebulo. Vse skupaj pražimo med pogostim mešanjem. Da tekočina izpari. Nekaj pa jo vpijejo živila.
■ Meso narežemo na koščke za grižljaj, ki jih stresemo v posodo. Prilijemo malo vroče vode (ali
čiste goveje juhe). Kuhljamo, da se sestavine povežejo v kompaktno jed. V tej fazi priprave jed po izvirniku dokončamo v glinasti posodi. V pečici.
Serviranje
Leskovačka mućkalica je samostojna jed h kateri ponudimo izbran (domač) kruh. In sezonsko (mešano) listnato solato.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Kakovostno svinjsko meso je rožnate barve. Ima prijeten naravni vonj po svinjini, meso pa je prožno in suho. Mast je trda in bela. Bolj ko je meso temno, manj je kakovostno.
■ Čebula vsebuje alicin, ki se pri stiku z zrakom pretvori v žvepleno spojino, ki proizvaja sledi žveplene kisline. Ta peče, zato se naše oči začnejo solziti, da jih izperejo. Solzenje preprečimo tako, da neolupljeno čebulo za 30 minut položimo v hladilnik.
Paradižnik vsebuje pomembna antioksidanta beta karoten in likopen, veliko kalija, železa in fosforja, pa le 17 kalorij na 100 g.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus. Ta se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. Če je le mogoče, uporabimo jajčaste, mesnate sorte paradižnika:
San Marzano, Roma, Perini ali
Martino.
Po eni od različic izhaja ime »mućkalica« od »mućkanja«, to je potresanje (posode) in mešanje. Po drugi gre za ostanke jedi – »mućka«, ki jih uporabimo za pripravo jedi.
■ Česen (
Allium sativum) ima značilen vonj ter sladkast, nekoliko pekoč okus. Njegov širok spekter delovanja pripisujejo več kot 200 biološko aktivnim učinkovinam. Najpomembnejši sta alicin in eterično olje. Manjši stroki imajo po navadi ostrejši okus.
Opozorila
■ Svinjino praviloma solimo, ko je že pečena. Predhodno soljenje med pečenjem povzroči sušenje mesa, zaradi česar meso izgubi vso sočnost.
■ Čebula je varovalno živilo. Obenem pa je tudi najpogostejši povzročitelj zgage. Lahko napenja in povzroča vetrove.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
leskovačka mućkalica (izvirno:
leskovačka mućkalica) s portala
Južna Srbija Info
■ številni različni viri
Video priprave ene od podobnih različic za 2 do 3 osebe