Priprava
■ Pripravimo žar, zakurimo in primerno segrejemo oglje; gl.
nasveti. Temperatura močno segretega oglja znaša kakih 320 stopinj. Če je oglje kakovostno, je lahko tudi 50 stopinj višja. Gl. tudi
različice.
■ Školjke očistimo; gl.
opombe.
■ Limonovo maslo z zelišči. Maslo stopimo pri srednji temperaturi, lahko tudi v posodici, položeni na žar.
■ Česen drobno sesekljamo. Peteršilj osmukamo in grobo sesekljamo. Drobnjak drobno narežemo.
■ Česen stresemo na maslo. Pražimo ga 1–2 minuti, da se zlato obarva in zadiši.
■ Limono ožamemo, sok pa nalijemo na maslo. Dodamo peteršilj in drobnjak, vse skupaj pa kuhamo še 1 minuto. Odstavimo, začinimo s soljo in s sveže mletim poprom in ohladimo.
■ Očiščene školjke položimo na žar, še bolje v perforirano ponev. Školjke pokrijemo in pečemo 6–8 minut. Da se odprejo. Zavrežmo vse, ki se ne odprejo (!).
■ Narezan kruh opečemo na žaru. Opečenega po obeh straneh natremo s česnom, po eni strani pa blago posolimo in izdatno pokapljamo z ekstra deviškim olivnim oljem.
■ Pol limone zrežemo na krhlje.
■ Školjke predenemo na ogret servirni krožnik ali v skledo. Pazimo, da pri tem ne polijemo njihovega soka. Prelijemo jih z limonovim maslom z zelišči.
Serviranje
Lepotke na žaru z limonovo zeliščnim maslom brez oklevanja ponudimo z opečenimi kruhki in z narezano limono. Pa s kozarcem vina ali s kozarcem bevande.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Školjke, nabrane v mesecih, ki imajo v besedi črko r (npr. april), so bolj polnega in aromatičnega okusa.
Nasveti
■ Nekatere školjke (npr. klapavice, ostrige, lepotke) morajo biti ob nakupu žive, lupini morata biti zaprti, imeti morajo prijeten vonj po morju, ne po ribah. Kupimo čvrsto zaprte ali le nekoliko priprte školjke, ki se ob rahlem pritisku zaprejo. Zavržemo tudi žive školjke s poškodovano, počeno ali razbito lupino.
■ Kurjava za žar je lesno oglje, ki mu za (pri)okus dodajamo različne vrste lesa. A brez skorje, ki povzroča veliko dima. Preveč lesa lahko povzroči pri pečenih živilih za odtenek grenkobe.
■ Za pečenje na žaru je najprimernejše oglje, ki je segreto do te mere, da dobi sivkasto prevleko. Živil nikakor ne pečemo nad plamenom, če pa se plameni že pojavijo, jih na hitro pogasimo s kakšnim koščkom rahlo navlaženega oglja.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami. Celo tedaj, ko jed ob koncu priprave izdatno potresemo s peteršiljem, ni bojazni, da bi prekrili vonj/okus drugih zelišč/začimb. Njihov vonj/okus celo okrepi.
Različice
■ gl.
klapavice na žaru;
marinirane školjke na žaru; školjke na žaru (številne
različice)
■ Školjke izven sezone skuhamo v široki posodi. Pristavimo 1,2 dl suhega belega vina, limonin sok, peteršilj in drobnjak. Kuhljamo nekaj minut, potem pa vložimo školjke. Pokrite kuhljamo 6–8 minut, da se odprejo.
Ideje
gl. lepotka (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
Opombe
Jed je po izvirnem receptu pripravljena z
Manila clams (Venerupis philippinarum). Lepotke so videti odličen nadomestek.
Opozorila
Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Zanimivosti
Opečen kruh je lažje prebavljiv od svežega, dobi pa tudi privlačno barvo, vonj in okus.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lepotke na žaru z limonovo zeliščnim maslom (izvirno: grilled Manila clams with lemon herb butter) Laure, z bloga
fork knife swoon ■ številni različni viri