Predpriprava
Lepljivi riž (gl.
pojasnila) namočimo v vodo vsaj za 8 ur.
Priprava
■ Soparnik obložimo z gazo.
■ Lepljivi riž odcedimo in stresemo v soparnik. Soparimo ga 20–25 minut, da postane prosojen.
■ Mango narežemo na kocke. Do serviranja ga položimo v hladilnik.
■ Kokosovo mleko pristavimo s sladkorjem in soljo. Počasi ga segrevamo in mešamo, da se sladkor stopi. Vroče kokosovo mleko odstavimo, preden zavre. Dobrih 0,6 dl ga odlijemo in prihranimo.
■ Kuhan lepljivi riž stresemo v skledo. Prelijemo ga s kokosovim mlekom in počasi mešamo, da dobimo kašnato teksturo. Lepljivi riž počasi vpije vse kokosovo mleko. Ohladimo ga na sobno temperaturo.
■ Sezamovo seme počasi (!) opečemo v suhi ponvici. Le toliko da zadiši. Iz ponve ga takoj stresemo v skodelico, da prekinemo praženje.
Serviranje
Riž razdelimo in pokapljamo s prihranjenim kokosovim mlekom. Potresemo ga s sezamom in obložimo z ohlajenim mangom.
Lepljivi riž z mangom je preprosta, a odlična sladica. Še posebej z okusnim mangom.
Izboljšanje
■ Tajci najraje uporabljajo sveže stisnjeno kokosovo mleko ali pa kupljenega znamke
Chaokoh, ki je naprodaj tudi pri nas. Kokosovo mleko z več maščobe je okusnejše, saj več maščobe pomeni, da je v mleku več smetane, prav ta pa mu daje gostoto in okus. Gl. tudi
pojasnila.
■ Črni sezam je praoblika belega sezama in je aromatičnejši in bogatejši glede na vsebinsko sestavo.
Pojasnila
■ Lepljivi riž, tudi
sladek ali
voščen riž (Oryza glutinosa; sticky rice, sweet rice, waxy rice...) je azijski riž, ki je kuhan izrazito lepljiv. Angleško ime lahko zavede, saj se nanaša na lepljivost (glue; lat. glūtinōsus), ne na gluten/lepek. Lepljivega riža ne moremo nadomeščati z drugimi, bolj ali manj lepljivimi vrstami azijskega riža.
■ Kokosova maščoba se pri sobni temperaturi strdi. Ko v trgovini potresemo pločevinko, je dobro, če ne slišimo pretakanja tekočine v njej. Voda se namreč loči od smetane. Smetana se na vrhu strdi, voda pa je ujeta pod njo. Pred uporabo je zato priporočljivo, da pločevinko segrejemo v vodni kopeli in jo dobro pretresemo. Gl. tudi
izboljšanje.
■ Mango uvrščamo med najokusnejše sadje na svetu. Poznamo več kot tisoč vrst, ki se med seboj razlikujejo po barvi in obliki. Sočen in sladek mango tehta 150–750 g. Sadeži so lahko zeleni, rumeni, oranžni ali rdečkasti; običajno so rdečkasti na tisti strani, ki je obrnjena proti soncu. Gl.
ideje.
■ Sezam je rastlina iz tropske Afrike, ki zraste do 1 m visoko. Ima 2–3 cm dolge stroke, ki počijo, ko dozorijo. V strokih so jajčasta, do 4 mm dolga semena, ki vsebujejo več kot 50 % dragocenega olja.
Različice
Ideje
■ gl. lepljivi riž (
ideje); mango (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Mango najbolje* kombiniramo z (abecedno): ananasom, avokadom, bananami, čiliji*, ingverjem*, jagodičevjem (zlasti borovnicami, malinami, robidnicami), kokosom*, limonami, mandlji, medom, meto*, papajami*, pasijonkami, pomarančami, rumom ali/in sladkorjem.
Opombe
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vsem sadjem vsebujejo (po vrsti): ananas, mango, papaja, kivi, grenivke in melona.
Zanimivosti
Mangovec (Mangifera) presenetljivo sodi v isto družino kot pistacija.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lepljivi riž z mangom (izvirno: mango sticky rice)
Bee Yinn Low, z bloga
RASAMALAYSIA (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Bee Yinn Low