Predpriprava
■ LEPINJE S ČEMAŽEM IN MLADO ČEBULO. Čemaž operemo, posušimo in grobo sesekljamo. Mlado čebulo grobo sesekljamo, skupaj z zdravim zelenim delom.
Čemažu so podobne nekatere strupene rastline; gl. Kuharski leksikon.
■ V skledici zmešamo kvas, žličko sladkorja in 2,4 dl tople tekočine. Lahko je pol vode in pol mleka ali samo voda. Počakamo nekaj minut.
■ Moko in sol presejemo v skledo in premešamo. Dodamo čemaž in mlado čebulo ter prilijemo mlačno mešanico s kvasom. Ugnetemo gladko in mehko testo. Če je potrebno, postopoma vmešamo še malo moke.
»Čas priprave« ne vključuje časa vzhajanja testa (30 minut) in časa pečenja lepinj. Ta se razlikuje, če jih pečemo 8 ali 16.
■ Skledo namažemo z oljem. Testo oblikujemo v hlebček, ki ga položimo v skledo. Pokrijemo jo s kuhinjsko krpo, testo pa vzhajamo 30 minut.
Priprava
■ Vzhajano testo preložimo na naoljeno delovno površino. Razdelimo ga na 16 podobno težkih koščkov. Oziroma na 8, če želimo velike lepinje. Prvi košček testa razvlečemo s prsti na naoljenem delu. V krog s premerom 10 cm. Kdor ima raje hrustljave lepinje, testo tanko razvalja.
■ Ponev brez prijemanja segrejemo pri srednji temperaturi. S pomočjo večkrat prepognjene papirnate brisače jo tanko premažemo z oljem. V segreto položimo testo, ki ga pečemo nekaj minut. Da postane zgornja površina mat. tedaj testo obrnemo in ga pečemo še minuto, dve. Pečeno lepinjo premažemo z maslom ali z oljem.
Če spečemo vse lepinje eno za drugo, jih pokrivamo z alu folijo. Da obdržijo svežino in mehkobo.
■ Podobno razvlečemo / razvaljamo in spečemo vse lepinje. Pečene in namazane zlagamo eno na drugo. Ali pa jih postrežemo sproti.
Serviranje
Lepinje s čemažem in mlado čebulo po navadi ponudimo k mesnim jedem z žara. Ni pa nobenega razloga, da jih ne bi postregli kot vsak drug kruh. K slanim in pikantnim jedem.
Lepinje s čemažem in mlado čebulo
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Čemaž (Allium ursinum) je ena najbolj okusnih, najbolj uporabnih in najbolj zdravih užitnih divjih rastlin. Od marca do junija raste v (deloma) senčnih, vlažnih hrastovih, bukovih in gabrovih gozdovih. Pri nas ga najdemo skoraj povsod, užitni pa so listi, čebulice, cvetovi in plodovi. Rastlina, ki močno diši po česnu, zraste 10-40 cm visoko. Mladi listi so sveže zeleni in svetli, stari pa suličasti in temneje zeleni.
Grobo sesekljana čemaž in mlado čebulo lahko stresemo v kozarčke. Prelijemo jih z ekstra deviškim oljčnim oljem in že imamo ozimnico. Za pripravo teh lepinj skozi vse leto.
■
Čemaž je naravni antibiotik in vsebuje veliko antioksidantov. Ti ščitijo celice pred prostimi radikali. Izboljša splošno počutje, prežene spomladansko utrujenost in poživlja.
Lepinje s čemažem in mlado čebulo
Opozorila
■
Čemažu so podobne strupene rastline: različne vrste čmerike (
Veratrum), podlesek (
Colchicum autumnale) in šmarnica (
Convallaria majus). Ki pa nimajo značilnega vonja po česnu. Podlesek je posebej nevaren zato, ker si s čemažem običajno deli rastišče in ga mimogrede naberemo v šopek skupaj z njim. Sicer pa čemaževe liste nežno zmanemo med dlanmi in še bolj začutimo nezgrešljivi vonj po česnu, ki ga nima nobena druga gozdna rastlina. Kako najbolj zagotovo ločimo čemaž od podobnih strupenih rastlin? Čemaževi listi rastejo posamič, vsak na svojem peclju, so značilno krhki in se lepo lomijo.
■
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lepinje s čemažem in mlado čebulo (izvirno:
lepinje sa sremušem)
Milica Darmanović, z bloga
MILIN KUVAR (srb.)
■ številni različni viri
Milica Darmanović