Predpriprava
■ LEDENE KOCKE. Pripravimo vodno kopel, nad katero stopimo nadrobljeno belo čokolado.
»Čas (pred)priprave ne vključuje časa sušenja deserta, vsaj 1 uro ali čez noč.
■ Stopljeno belo čokolado odstavimo. Primešamo ji kondenzirano mleko in metin izvleček. Gosto mešanico vtisnemo v silikonski modelček za praline. Če tega nimamo, si pomagamo z majhnim pekačem. Preložimo v hladilnik, najbolje kar čez noč.
Priprava
■ Pripravimo vodno kopel, nad katero stopimo nadrobljeno čokolado.
Kocke so lahko lepo avtorsko darilo. V darilni škatlici.
■ Strjeno maso iztisnemo iz silikona. Če je v pekaču, jo zrežemo na kocke.
■ Stopljeno čokolado ohladimo na sobno temperaturo.
■ Prvo kocko potopimo v čokolado in odcedimo. Pomagamo si z vilicami. Položimo jo na list peki papirja. Podobno pripravimo vse kocke. Počakamo, da se čokolada strdi, najhitreje v hladilniku.
Serviranje
Ledene kocke ponudimo ob zaključku obroka. Ali k popoldanski skodelici čaja.
Serviranje
Desert shranimo v tesno zaprto škatlo v hladilnik. Med posamezne plasti položimo list peki papirja. Iz hladilnika jih vzamemo 15 minut pred serviranjem. Da se nekoliko segrejejo.
Sorodni recepti
Ledene kocke
Kuharski leksikon
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Čokolada ima zapleten okus, sestavljen iz 250 različnih posameznih okusov. Nasprotno ima vanilja najbolj preprostega in povsem samostojnega.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Ledene kocke
■
Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic. Belo čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, limeto (lupinica, sok), limono (lupinica, sok), meto, pomarančami (lupinica, sok), rumom ali/in z vaniljo.
Kondenzirano mleko je mleko, iz katerega izpari del vode. Razlikujemo ga glede na količino odvzete vode. Lahko je sladkano.
■
Prva slovenska tovarna čokolade je začela delovati l. 1896 v Brestanici, tedaj Rajhenburg. Pri samostanu bratov trapistov. Proizvodnjo sta vpeljala dva francoska redovnika, nato pa se je za mojstra čokolade v Franciji izšolal Štefan Mohorko. Z meniškim imenom Ludvik. Tovarna je proizvedla 30 ton čokolade letno.
Opozorila
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje, a ne vedno; gl.
Nezdrava črna čokolada. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne (eko) čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca ali kadmija. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
■ Posamezni proizvajalci bele čokolade kakavovo maslo nadomeščajo s cenejšimi rastlinskimi maščobami. Ki vsebujejo več škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ledene kocke, boljše od originalnih (izvirno:
domaće ledene kocke / bolje od originala/)
Ana Topić, z bloga
shedonist (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Ane Topić
Ana Topić