Priprava
■ LEDENA MALINOVA TORTA. Dno tortnega modela (22 cm) namažemo z maslom. Pečico segrejemo na 180 °C.
■ V kotličku penasto umešano rumenjake, 60 gramov sladkorja in ščep soli.
■ Beljake skupaj s 60 grami sladkorja stepemo v čvrst beljakov sneg, ki ga nežno vmešamo k rumenjakom. Na vse skupaj presejemo moko z jedilnim škrobom in nežno premešamo. Zmes nalijemo v pomaslen modl, ki ga za 25 do 30 minut potisnemo na drugo višino (od spodaj) v segreti pečici.
■ Pečen biskvit vzamemo iz pečice, v modelu ga hladimo 10 minut.
■ Biskvit zvrnemo iz modela na rešetko. Hladimo ga 24 ur.
■ Maline, 12 najlepših prihranimo, pokapljamo z malinovim žganjem, s katerim pokrite mariniramo 1 do 2 uri.
■ Biskvit enkrat prerežemo, spodnjo ploščo biskvita položimo v model, obod pa obložimo z alu folijo.
■ Malinov sladoled. Sladko smetano in sladkor čvrsto stepemo. Smetani primešamo marinirane maline, nežno premešamo, potem pa z zmesjo namažemo biskvit v modelu. Pokrijemo ga z drugo plastjo biskvita. Torto pokrijemo z alu folijo, potem pa jo za 5 do 10 ur potisnemo v zamrzovalnik.
■ Preostalo smetano čvrsto stepemo s 100 grami sladkorja. S stepeno sladko smetano premažemo torto, ob obodu pa nabrizgamo kupčke, na katere razdelimo prihranjene maline. Torto nazadnje potresemo s čokoladnimi ostružki.
Serviranje
Ledeno torto nemudoma narežemo in razdelimo na ohlajene krožnike.
Ledena malinova torta je za pripravo dokaj preprosta, pripravljamo pa jo dan pred serviranjem.
Nadomestek
■ Če maline nadomestimo z jagodami, pripravimo ledeno jagodno torto, maline pa lahko nadomestimo tudi z drugim jagodičjem.
■ Beli sladkor, če je le mogoče, nadomeščamo z rjavim sladkorjem, medom ali javorovim sirupom. Gl. opozorila.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Posoda, v kateri stepamo beljakov sneg, naj bo popolnoma čista in suha.
■ Biskvitno testo hladimo vsaj 2 do 6 ur, še bolje čez noč. Čim dlje biskvitno testo po pečenju počiva, lepše ga režemo na plasti.
■ gl. okvirček
Triki
Beljakov sneg nam bo lepo uspel, če ga pripravljamo z beljaki, ogretimi na sobno temperaturo. Najbolje, da jajca iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom stepanja.
Pojasnila
■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
■ Čvrstost stepene smetane je, žal, odvisna od vsebnosti tolšče; več maščobe, bolj čvrsta stepena smetana. Gl. opozorila.
■ Pri pečenju biskvitnega testa je zelo pomembna ustrezna temperatura v pečici. Večina virov kot idealno navaja temperaturo 170 do 200 °C. Če je pečica prevroča, se (pre)hitro naredi skorjica, ki preprečuje naraščanje testa. Če pa pečica ni zadosti vroča, se skorjica ne naredi, in iz testa uhaja v beljakov sneg umešan zrak, ki je v tem primeru rahljalno sredstvo.
Različice
Opombe
■ Biskvitno testo je pravilno pripravljeno tedaj, ko iz njega dvignemo metlico (električnega mešalnika), v testu pa ostane sled metlice.
■ gl. okvirček
Opozorila
■ Beli sladkor (gl. nadomestek) in belo moko uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Sladka smetana vsebuje različne količine maščobe. Če nam ni vseeno, bodimo pozorni že pri nakupu. Gl. pojasnila.
■ Pripravljena biskvitna zmes pred pečenjem ne sme čakati, saj v tem času upada in izgublja potrebno rahlost. Nemudoma jo nalijemo v pekač / model in potisnemo v segreto pečico.
■ Jagodičje se hitro kvari, zato sveže nabranega oziroma kupljenega (u)porabimo čimprej. V hladilniku njegova neponovljiva aroma preprosto izhlapi.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Maline uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Gl. tudi opozorila.
■ Maline vsebujejo med vsemi živili največ zdravi(lni)h sestavin. Med drugim imajo kar desetkrat več antioksidantov kot paradižnik, ugotavljajo nizozemski znanstveniki. (2006)
Zanimivosti
Maline so v srednjem veku uporabljali predvsem kot zdravilo.
Viri
■ dopolnjen recept
ledena malinova torta iz knjige
Velika knjiga o peki, Teubner, Christian, Wolter, Annette,
Cankarjeva založb, Ljubljana 1986
■ številni različni viri