Priprava
■ LEČIN RAGU Z ZELENJAVO. Lečo stresemo v cedilo in jo temeljito operemo.
■ Korenčka in zeleno očistimo in zrežemo na drobne kockice. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice.
■ V loncu pristavimo olje in čebulo. Segrevamo in pražimo, da čebula postekleni. Postane prozorna. Dodamo paradižnikovo mezgo, ki jo na hitro prepražimo med mešanjem.
Kdor želi okusno jed, uporabi zelenjavno osnovo. Za nadokusno pa zelenjavno jušno osnovo.
■ V lonec stresemo korenje, zeleno in lečo. Nekajkrat premešamo in prilijemo zelenjavno osnovo. Za začetek liter, med kuhanjem pa jed redčimo po okusu. Postrgamo po dnu lonca in zavremo.
■ Očiščen por narežemo na tanka kolesca. Krompir olupimo in narežemo na večje koščke. Oboje stresemo v lonec, ko vsebina zavre, Dodamo lovorov list in pokrito počasi kuhljamo 30 minut. Občasno premešamo.
■ Ragu začinimo s soljo, s sveže mletim poprom in z nekaj brizgi rdečega vinskega kisa.
Leča razvije svoj polni okus, če ji proti koncu kuhanja dodamo malo kisa, limonovega soka ali vina.
■ Drobnjak drobno narežemo. Potresemo ga po raguju.
Serviranje
Lečin ragu z zelenjavo ali lečni ragu s krompirjem, porom in zeleno ponudimo s kakšnim hrustljavim kruhom. Odlična izbira je tudi kakšna različica
ploščatega kruha.
Sorodni recepti
Lečni ragu s krompirjem, porom in zeleno
Kuharski leksikon
■
Zelena leča je najbolj cenjena v evropski kuhinji. Pri kuhanju obdrži obliko, kot vse drobne leče ima izrazitejši okus.
Rdeča leča je praviloma olupljena, razklana rdeče rjava leča. Je posebno okusna, med kuhanjem rada postane kašasta.
Rumena leča, znana tudi kot egipčanska ali rumeni dal, je najbolj primerna za juhe in pireje. Hitro se razkuha in izgubi obliko. Francoska
puyjska leča (z območja Le Puy) je gojena na vulkanskih tleh. Zaradi blagega okusa po zemlji velja za delikatesno. Lečin ragu z zelenjavo je okusen tudi s katero od njih.
Leča je nizko kalorično, a nasitno živilo. Zaradi velike vsebnosti cinka jo uvrščamo med afrodiziake. V Italiji jo kuhajo za Silvestrovo, saj verjamejo, da prinaša srečo in denar.
■ Improvizirajmo.
Lečo najbolje kombiniramo z (abecedno): blitvo, čebulo, kisom (zlasti rdečim vinskim, šerijevim), korenčkom, oljem (zlasti olivnim), paprikami, paradižniki (tudi na soncu posušenimi), rižem, siri (zlasti kozjimi) ali/in s špinačo.
■
Lečo najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, česnom*, čiliji, gorčico (zlasti s semeni), ingverjem*, karijevim praškom, kisom* (zlasti rdečim vinskim, šerijevim), koriandrom, kurkumo, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi listi, meto, peteršiljem*, poprom, rimsko kumino ali/in s timijanom.
Stročnice po sestavi spominjajo na žita, le da vsebujejo še enkrat več beljakovin. So odličen nadomestek za meso.
■
Vse stročnice učinkovito znižujejo negativni holesterol. Če uživamo 85 g kuhanega fižola dnevno, se raven holesterola v krvi v povprečju zniža za 10 %. Stročnice uravnavajo krvni sladkor in so idealno živilo za diabetike. Vsebujejo veliko vlaknin, povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
Opozorila
Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana / odtrgana, sočna in vlažna. Med zelenjavo vsebuje največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lečin ragu z zelenjavo ali lečni ragu s krompirjem, porom in zeleno (izvirno:
lentil stew with potatoes, leek & celery)
Kathrin Salzwedel, z bloga
KLARA'S Life (angl., nem., hol.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Kathrin Salzwedel
Kathrin Salzwedel