Priprava
■ Lečo pristavimo v litru hladne vode, zavremo in počasi kuhamo približno 25 minut.
■ Očiščeno zelenjavo narežemo na kockice.
■ Kuhano lečo odcedimo in speremo pod tekočo hladno vodo. Da se ohladi do mlačnega. Nazadnje jo še enkrat dobro odcedimo.
■ V skledi zmešamo odcejeno lečo in nakockano zelenjavo.
■
SOLATNI PRELIV. V skodelici gladko razmešamo gorčico, sol in kis, da se sol stopi. Nato med mešanjem postopoma prilijemo olivno olje.
■ Šampinjone očistimo, narežemo na kockice in primešamo zelenjavi v skledi. Vse skupaj prelijemo s solatno omako ter dobro premešamo.
Serviranje
Leča, zelenjava in šampinjoni v solati ali
francoska lečina solata je preprosta, a zelo zdrava jed, ki jo lahko ponudimo kot
malico ali
hladno predjed.
Nadomestek
■ Barvitejšo solato pripravimo, če rjavo lečo nadomestimo ali kombiniramo z rdečo ali rumeno.
■ Čebulo nadomestimo s
šalotko.
■ Zeleno nadomestimo z belušno zeleno.
■ Kis praviloma lahko nadomestimo z limoninim sokom ali z vinom.
Izboljšanje
■ Bolj drobna leča razvije več svojega izvrstnega okusa. Njena aroma je skrita v lupini.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
■ gl. nadomestek
Nasveti
Svežih šampinjonov po možnosti ne peremo, saj na ta način izgubijo značilen okus. Ostanke zemlje odstranimo s posebnim čopičem za čiščenje gob, z mehko zobno krtačko (seveda jo imamo le v ta namen) ali s papirnato kuhinjsko brisačo. Konice betov porežemo.
Pojasnila
■ Gojeni šampinjoni so najokusnejši presni.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. To olje zadrži večino zdrav(iln)ih sestavin le tedaj, ko ni starejše od 12 mesecev, če ga hranimo v temni steklenici in v temnem prostoru in kadar ga med termično obdelavo ne segrejemo prek 40 °C. Gl. tudi opombe.
■ Pri kisu je posebej zanimivo, da za vrhunskega ne potrebujemo najboljših osnovnih sestavin.
■ Botanično delimo gorčico na rumeno (lat. Sinapis alba) in rjavo ali črno gorčico (lat. Sinapis negra). Ostrina oziroma pikantnost gorčice je odvisna od deleža črne gorčice. Blažja vsebuje približno 10 % črne, najostrejše različice pa so pripravljene celo brez rumene gorčice.
Različice
Ideje
gl. stročnice v solati
Opombe
■ Pri nas sta najbolj razširjeni stročnici fižol in grah, manj znane pa so bob, čičerka, leča in soja. Tudi slednje pa so naprodaj v večini večjih trgovskih centrov in v specializiranih trgovinah.
■ V Franciji je zelo cenjena na vulkanskih tleh gojena puyjska leča, z območja Le Puy.
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se veže z maščobo.
■ V referenčnem svetovnem vodniku L’extravergine 2007 (Guida al migliori oli del mondo di qualita accertata), ki ga največje avtoritete za olivno olje imenujejo kar biblija olivnega olja, med 600 najboljših olivnih olj na svetu prvič najdemo tudi
štiri slovenske oljkarje s svojimi proizvodi. Gl. tudi pojasnila.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Zeleno uvrščamo med varovalna živila (gl. zdravilni učinki), vendar zelena pospešuje odvajanje vode. Zato jo v večjih količinah odsvetujejo bolnikom z akutnim vnetjem ledvic in nosečnicam.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Čebulo (gl. opozorila), gorčico, kis, korenček (gl. opombe), (ekstra deviško) olivno olje, stročnice (gl. okvirček) in zeleno (gl. opozorila in okvirček) uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Vse stročnice, tako tudi leča, učinkovito znižujejo holesterol. Če uživamo 85 gramov kuhanih stročnic dnevno, se raven holesterola v povprečju zniža za 10 %. Stročnice nadalje uravnavajo krvni sladkor in so idealno živilo za diabetike. Vsebujejo veliko vlaknin, povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
■ gl. okvirček
Zanimivosti
■ V starem Rimu so poznali rek Apio indiget (lat.; potrebuje zeleno). Kot frazo so ga uporabljali za tistega, ki naj bi kmalu umrl.
■ Več kot tisoč leta stara francoska beseda vinaigre (kis) je logična zveza besed vino in kisel. Čeprav je po drugi strani res, da kisa že dolgo ne pridobivamo le iz vina.
Viri
številni različni viri