Predpriprava
Vse sestavine za pito segrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika jih vzamemo 30–60 minut pred uporabo.
Priprava
■
DROBLJENEC. Moko in sladkor stresemo v multipraktik. Dodamo hladno maslo, zrezano na kockice. Sestavine stepamo, da dobimo drobtinasto mešanico. Posip lahko pripravimo tudi ročno. Tako, da maslo vtremo v suhe sestavine s prsti.
■ Posip shranimo v hladilnik.
■ Model za pite tanko namažemo z maslom in potresemo z moko. Odvečno otresemo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
»Lažna pita« je preprosto zato, ker gre za prilagojeni recept za mafine.
■ TESTO. V skledo presejemo moko, pecilni prašek in mleto sol. Dodamo sladkor in premešamo.
■ V lončku segrejemo mleko in maslo, da se maslo stopi. V skledico nalijemo jajci in mlečno masleno mešanico. Stepemo ter primešamo limonov sok in drobno naribano lupinico.
■ Jajčno mešanico nalijemo na suhe sestavine. Nežno, na hitro (!) in gladko zmešamo z metlico. Testo nalijemo v model.
Ko maline povaljamo po moki, preprečimo, da bi se potopile na dno testa. Pa tudi obarvajo ga ne.
■ Maline povaljamo po moki. Nato jih posamično vtisnemo v testo čimbolj enakomerno. Po vrhu enakomerno potresemo hladen drobljenec. Pito pečemo pribl. 20 minut.
■ Pečeno pito ohladimo na sobno temperaturo.
Serviranje
Ko je
lažna malinova pita z limono ohlajena, jo narežemo in ponudimo. Lahko s stepeno smetano ali/in s po kepico sladoleda.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko.
Maline domnevno vsebujejo največ zdravi(lni)h sestavin med vsemi živili. Med drugim imajo kar 10-krat več antioksidantov kot paradižniki.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila. Naravne vitamine nadomestijo z umetnimi, občutno manj hranilnimi. Za beljenje uporabljajo kemikalije, saj bi bila sicer moka zaradi žit rjava.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lažna malinova pita z limono (izvirno:
lažna pita od malina i limuna)
Ana Topić, z bloga
shedonist (hrv.)
Ana Topić