Priprava
■ Jagode očistimo in zrežemo na manjše koščke.
■ Klasičen črni pekač obložimo s pekli papirjem. Tanko ga premažemo z oljem. Pečico segrejemo na 160 stopinj.
Beljakom dodamo nekaj kapljic limonovega soka, da dobimo stabilnejši sneg. Hkrati izničimo prevladujoči okus beljakov.
■ PENASTO TESTO, meringa. Beljake stepamo, da se na površini tvorijo trdi vršički. Dodamo sladkor in še na hitro stepemo. Testo nežno razmažemo po papirju v pekaču. Pekač položimo v segreto pečico za pribl. 35 minut.
■ MASKARPONEJEVA KREMA Z JAGODAMI. Pripravimo
vodno kopel.
■ Rumenjake, sladkor in vaniljev sladkor stepemo v kotličku / skledi. Posodo s stepeno mešanico položimo nad vodno kopel. Kremo stepamo še 3–4 minute. Nazadnje jo odstavimo in ohladimo na sobno temperaturo. Občasno jo premešamo.
■ Želatino pripravimo po navodilu z zavitka.
Penasto testo je v Franciji »meringue« (meringa), »baiser« (poljub) pa je francoski izraz, ki so se ga domislili Nemci.
■ PENASTO TESTO, meringa. Pečeno testo vzamemo iz pečice. Predenemo ga na rešetko in ohladimo na sobno temperaturo.
■ MASKARPONEJEVA KREMA Z JAGODAMI. Smetano čvrsto stepemo. Gladko
stepemo ohlajeno kremo, maskarpone sobne temperature in želatino. Nežno vmešamo 3/4 stepene smetane, nazadnje pa še jagode.
■ ZLAGANJE KOLAČA. Ohlajeno meringo obrnemo in odstranimo papir. Razpolovimo jo po širini. Eno polovico premažemo s polovico kreme. Na kremo položimo drugo polovico meringe. Premažemo jo s preostalo kremo. Po vrhu enakomerno razmažemo prihranjeno stepeno smetano.
■
Lahek beljakov kolač z jagodami, brez glutena ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Ohlajen
lahek beljakov kolač z jagodami, brez glutena narežemo na kocke in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Meringa (meringue) je francosko ime za
penasto testo. Poznamo
francosko,
italijansko in
švicarsko različico. Najbolj preprosta je francoska. Drugi dve sta nekoliko zahtevnejši; vključujeta tudi termično obdelavo, rezultat pa je stabilnejše testo.
Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
■
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Kolač je podoben priljubljenemu ledenemu vetru. Le da ga pripravimo preprosteje, avtorica pa pravi, da je tudi bolj okusen. Občutek, kot bi jedel samo kremo.
■
Maskarpone se razlikuje od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri.
Opozorila
Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
lahek beljakov kolač z jagodami, brez glutena (izvirno:
lagani kolač s jagodama)
Sandra Gašparić, z bloga
ReciPeci (hrv.)
■ številni različni viri
Sandra Gašparić