Predpriprava
■ Kvinojo prelijemo z vodo, v kateri jo namakamo vsaj 8 ur.
■ Pripravimo
paradižnikovo omako (gl.
različice) po svojem okusu.
Priprava
■ Kvinojo odcedimo, odcejeno pa stresemo v blender. Prilijemo 2,5 dl vode, dodamo pecilni prašek in ščepec soli, potem pa vse skupaj zmiksamo v gladko testo.
■
Palačinke spečemo na oljčnem olju. Pečene nadenemo s paradižnikovo omako. Nadevane lahko zvijemo ali zložimo.
Serviranje
Vroče
kvinojine palačinke s paradižnikovo omako lahko v lakto-vegetarijanski različici potresemo s parmezanovimi lističi. V vsejedski pa s rezinami opečene slanine.
Nadomestek
Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega raje nadomestimo nadomeščajmo z neškodljivim
domačim; gl.
opozorila.
Izboljšanje
■ Najboljša kvinoja uspeva na planoti Altiplano okoli jezera Titikaka.
■ Pri paradižniku je največ umamija v tkivu, ki spominja na nekakšen gel in s katerim so semena pripeta na sredino sadeža, botanično jagode. Umami je okus, ki ga najlažje opišemo z besedama polno; gl. tudi
zanimivosti.
Nasveti
Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm).
Pojasnila
■ Kvinoja (tudi perujski riž, čilski riž; Chenopodium quinoa) so drobna semena istoimenskega (super)žita. Zrna meljejo v moko ali pa jih uporabljamo kot riž, od katerega pa se bistveno razlikuje. Kvinoja vsebuje več beljakovin (16 %) in manj ogljikovih hidratov kot katerokoli žito. Vsebuje skoraj idealno razmerje 8 esencialnih aminokislin in kar 3,9-krat več kalcija, 2-krat več fosforja in pol več železa kot pšenica.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
■ gl. kvinoja (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje);
paradižnikova omaka (številne
ideje)
■ Najbolj preprosto paradižnikovo omako pripravimo s češnjevci, ki jih skupaj z malo ekstra deviškega olivnega olja, soli, belega popra in bazilike gladko zmiksamo s paličnim mešalnikom. Ali pa kakovostne paradižnike iz pločevinke (npr.
San Marzano) zmiksamo v multipraktiku ali v mešalniku (blender). Izjemno aromatična in okusna, hkrati pa nadvse preprosta za pripravo je
paradižnikova omaka iz pečice.
Opozorila
■ Pecilni prašek praviloma vsebuje tudi aditiv E450, ki vsebuje škodljive fosfate; gl.
nadomestek.
■ Ko pripravljamo paradižnikovo omako, katero koli, smo pozorni predvsem na eno: prevladovati mora okus sočnega, zrelega paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarjamo.
Zanimivosti
Klasične palačinke so v Slovenijo prišle iz Madžarske in Avstrije. Z leti smo tudi pri nas prišli do avtentičnih različic, kakor so
ljubljanske skutine palačinke, ki so jih v ljubljanskih družinah zlasti ob petkih uživali po fižolovi juhi s testeninsko zakuho.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kvinojine palačinke s paradižnikovo omako (izvirno: palačinke od kvinoje punjene šalšom) s portala
Dobra hrana (hrv.), foto
Marko Miščević,
HANZA MEDIA
■ številni različni viri