■ Zajca očistimo in razkosamo. ■ Arašide drobno sesekljamo. ■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ V globlji litoželezni ponvi segrejemo olje, na katerem v nekaj sekundah prepražimo mleto rdečo papriko. Dodamo koščke zajca, ki jih po vseh straneh nekoliko opečemo. ■ Piščančjo osnovo skupaj z vinom pristavimo, zavremo in odstavimo na toplo. ■ Opečene kose mesa poberemo iz ponve, v katero stresemo sesekljana čebulo in česen. Med mešanjem prepražimo, da se čebula zmehča. ■ Opečene kose zajca zložimo na prepraženo čebulo. Prilijemo vročo piščančjo osnovo z vinom, dodamo vse ostale sestavine, premešamo, zavremo, pokrijemo in počasi kuhljamo približno 90 minut, da se meso zmehča.
Serviranje
Kunec v arašidovi omaki ali kunčji paprikaš z arašidi je preprosta jed polnega okusa, h kateri ponudimo poljubno pripravljen riž in sezonsko solato.
■ Pri nakupu kunca se pretežno odločamo za hrbet in file, ki sta najokusnejša. Mladega kunca spoznamo po kratkem vratu, močnih kolenih in zelo gibkih sprednjih nogah, ki jih lahko pregibamo. ■ Ko kupujemo čebulo, izbiramo trde glavice s povsem suho lupino, na plodovih pa ne sme biti znakov plesni ali kaljenja. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira.
Triki
■ Solzam med rezanjem / sekljanjem čebule se izognemo tako, da čebulo pred rezanjem / sekljanjem za 30 minut postavimo v hladilnik. ■ Ko mleto papriko potresemo na vročo maščobo, spremeni svojo živo rdečo barvo v manj privlačno rjavkasto. Temu se izognemo, če mleto papriko najprej gladko razmešamo v nekaj žlicah izbrane tekočine (vode, čiste juhe, osnove, vina), potem pa jo vmešamo v odstavljeno jed. Pripravo jedi nato nadaljujemo po receptu.
Pojasnila
■ Domačega kunca redimo na senu in mahu v zidanih ali lesenih hlevčkih. Pozimi ga varujemo pred mrazom, krmimo pa ga s senom, deteljo, žitom, listjem, zeljem, korenčkom, repo, krompirjem, otrobi ter s kuhinjskimi in vrtnimi odpadki. ■ Meso kuncev je belo in je podobno perutninskemu mesu. ■ Čebula daje harmoničnost številnim omakam, juham, pečenkam in rižotam. S karameliziranjem čebule dobimo eno najboljših dišav v kuhinji sploh. ■ Arašidi, tudi ameriški oreški, ameriški lešniki, kikirikiji, podzemski oreški ali zemeljski oreški, zrastejo pod zemljo.
Različice
Jed bi po našem mnenju lahko pripravili tudi tako, da bi na maščobi najprej opekli zajca, potem pa bi na njej, kakor je zapisano v receptu prepražili čebulo in česen. Zmehčano čebulo bi potresli z mleto papriko, na hitro prepražili in dokončali po receptu. ■ gl. paprikaš (številne različice)
Ideje
■ Jed je lahko poljubno pekoča, glede na količino in vrsto izbrane mlete rdeče paprike. ■ gl. kunec (številne različice)
Opombe
Kunce delimo na pritlikave (1 do 1,5 kg), male (2,5 do 3,5 kg), srednje (3,5 do 5 kg) in velike pasme (nad 5 kg telesne teže).
Opozorila
■ Kunec in zajec spadata v različna rodova iste družine in se tako močno razlikujeta, da ju med seboj ne moremo pariti. ■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Arašide, čebulo (gl. opozorila) in česen uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Kunčje meso ima visoko dietetično vrednost. Je sočnejše od perutnine in lažje od svinjine. V Franciji in Italiji je specialiteta, v Sloveniji pa si le počasi utira pot na jedilnike.
Zanimivosti
■ V srednjem veku so bili kunci pogosto vir sveže hrane za mornarje na dolgih plovbah. Na ta način so jih zanesli po celem svetu. ■ Leta 1859 so v državi Viktorija v Avstraliji izpustili v naravo en sam par udomačenih evropskih kuncev. Po 30 letih je bilo število kuncev v Viktoriji ocenjeno na okrog 20 milijonov živali.
Viri
številni različni viri
” Kunec in zajec spadata v različna rodova iste družine in se tako močno razlikujeta, da ju med seboj ne moremo pariti. “
” Meso kuncev je belo in je podobno perutninskemu mesu. “