Priprava
■ KUHANI ŠPARGLJI Z JAJCEM NA OKO. Pripravimo posodo za soparjenje. Špargljem odlomimo trde konce stebelc. Mladih ni potrebno lupiti, pri starejših lahko olupimo spodnjo tretjino. V soparnik jih položimo pokončno, če je le mogoče. Z vršički navzgor. Soparimo jih
na zob, al dente.
■ Peteršilj ali origano drobno sesekljamo.
■ V ponvi segrejemo 2–3 žlice oljčnega olja. Na segretega nalijemo jajca, ki jih pečemo pribl. minuto. Nato jih obrnemo in pečemo še nekaj sekund. Le toliko, da beljak zakrkne, rumenjaki pa ostanejo tekoči. Če nam tole obračanje ne gre, jajca spečemo, kakor po navadi.
Šparglje najbolje začinjamo s: česnom, kisom (zlasti z balzamičnim), limono (sok, lupinica), pehtranom ali/in s peteršiljem.
Serviranje
Kuhane šparglje razdelimo na segrete krožnike. Obložimo jih z jajci. Vse skupaj začinimo s soljo, s sveže mletim poprom in s s peteršiljem.
Kuhani šparglji z jajcem na oko ali
soparjeni zeleni beluši z jajci na oko so izdaten zajtrk ali malica. Lahko jih ponudimo kot toplo predjed.
Kuhani šparglji z jajcem na oko
Različice
Šparglji z jajcem na oko
Kuharski leksikon
■
Špargelj je sinonim za navadni beluš (
Asparagus officinalis), delikatesno samoniklo rastlino. Ki raste po vsem svetu. Uživamo zelene in vijolične ali škrlatne, ki imajo izrazitejši okus, in beljene oz. bele (beluši).
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla. (španski)
■
Pri nakupu špargljev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Sveži in čvrsti glasno počijo, ko jih prelomimo med olesenelim in užitnim delom. Pa še 2 zanesljiva znaka za sveže nabrane. Če po ploskvi, kjer je bil beluš odrezan, rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. Stebelca škripljejo, če jih drgnemo drugo ob drugega. Divji šparglji so zeleni in tanki. Če so mladi, počijo, ko jih prelomimo.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Improvizirajmo.
Šparglje najbolje* odišavljamo / začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom*, drobnjakom, gorčico, hrenom, ingverjem, kisom* (zlasti z balzamičnim, pa tudi z belim vinskim, pehtranovim, rdečim vinskim, šerijevim, šampanjskim), koprom, krebuljico, limono* (sok, lupinica), pehtranom*, peteršiljem*, poprom (črnim, belim), rožmarinom, sojino omako ali/in s timijanom. Kuhani šparglji z jajcem dobijo z vsako novo kombinacijo za odtenek drugačen okus.
Opozorila
Zdravniki uživanje jajc odsvetujejo ljudem, ki so nanje alergični. Pa tudi ljudem z zelo visoko ravnijo holesterola in žolčnim bolnikom (dovoljen je beljak). Pri starejših velja omejitev uživanja jajc: do 2 jajci tedensko.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kuhani šparglji z jajcem na oko ali
soparjeni zeleni beluši z jajci na oko (izvirno:
asparagus with pried eggs; asparagi con uovo fritte; šparoge s jajima na oko)
Aleksandra Gorek, z bloga
VANILLA&STAUBZUCKER (angl., ital., hrv.)
■ številni različni viri