Priprava
■ Sardele očistimo. S papirnatimi brisačami obrišemo čim več krvi iz trebušne votline. Ta med kuhanjem postane grenka.
■ Česen narežemo na tanke lističe, peteršilj drobno sesekljamo. Sardele zložimo v primerno veliko posodo, da ležijo tesno ena ob drugi, s trebušno votlino navzgor. Ribe pokapljamo z limonovim sokom, potem pa izdatno še z oljčnim oljem. Potresemo jih s soljo, s sveže mletim ali strtim poprom, s česnom in s peteršiljem; gl.
opozorila. Mariniramo jih 10 minut.
■ Odrežemo 2 kolesci limone, ki ju razpolovimo. V posodo nalijemo samo toliko hladne vode, da so sardele pokrite. Dodamo narezano limono, pristavimo in zavremo. Sardele kuhamo 4–5 minut.
Serviranje
Kuhane sardele ponudimo z izbranim kruhom, ki ga pomakamo v izvrstno tekočino od kuhanja.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Sardele so najokusnejše jeseni, ko so nekoliko bolj mastne.
Nasveti
■ Sveže sardele imajo čvrst trup srebrne barve, brez sledi krvi, bistre oči in prijeten vonj po morju. Sardele vedno le iztrebimo in zbrišemo s papirnatimi brisačami; s pranjem bi jih zmehčali. Pozorno odstranimo kri iz trebušne votline, ki med termično obdelavo postane grenka.
■ Ko kupujemo česen, izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje.
Pojasnila
■ Sardela ali sardina je plava morska riba z okusnim, lahko prebavljivim mesom. Zraste do 25 cm, tehta pa do 80 g; povprečna teža je pribl. 30 g. Ima modro srebrn hrbet ter belo srebrna boka in trebuh. Sardela sodi med najcenejše sveže ribe, kljub temu pa je za številne gurmane
kraljica rib.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
gl.
kuhane sardele s česnom;
kuhane sardele v belem vinu;
marinirane kuhane sardele s kaprami ipd.
Ideje
gl.
sardela (številne
ideje)
Opombe
Med morskimi ribami so še posebej cenjene tiste, ki vsebujejo največ omega-3 maščobnih kislin, na primer sardina, skuša, sled, tun in losos.
Opozorila
S poprom, česnom in peteršiljem ne pretiravamo, da ne zatremo značilnega in nežnega okusa sardel.
Zanimivosti
Sardina je po
Slovarju slovenskega knjižnega jezika sardela konzervirana v olju. Po mnenju strokovnjakov iz Delamarisa je sardina toplotno obdelana sardela. V novejšem času pa je sardina preprosto sinonim za sardelo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kuhane sardele (izvirno: lešo srdele)
Šime Sušića, s portala
Jamnica (hrv.)
■ številni različni viri