Predpriprava
■ V posodi pristavimo in zavremo vodo za
kuhanje cvetače.
■ Cvetačo očistimo, pri tem pa pustimo zdrave liste, ki so zelo okusni. Korenino izrežemo nekaj centimetrov v globino, a pazimo, da ne prerežemo cvetk.
■ Repke kozic očistimo in izluščimo.
Priprava
■ Cvetačo položimo v krop, v katerem jo skuhamo
na zob. Tik pred koncem kuhanja vodo posolimo.
■ V ponvi segrejemo maslo, na katerem na hitro spečemo repke kozic.
■ Kuhano cvetačo odcedimo, razcvetkamo in stresemo v segreto skledo.
■ Repke kozic flambiramo s konjakom in stresemo na cvetačo. Vse skupaj prelijemo z olivnim oljem, nazadnje pa na jed nastrgamo belo gomoljiko.
Serviranje
Kuhana cvetača z repki kozic in z belo gomoljiko ali
kuhana karfijola s kozicami in belim tartufom so presenetljiva, delikatesna
topla predjed.
Nadomestek
■ Kozice lahko nadomestimo s
škampi.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Cvetačo skuhamo v beli zavrelici ali pa vodi za kuhanje prilijemo žlico limoninega soka. V obeh primerih cvetači ohranimo privlačno belo barvo.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
■ Med različnimi vrstami gomoljik so tri najslastnejše in najdragocenejše: bela albeška, črna perigordska in poletna gomoljika.
■ V jedi opustimo poper, tik pred serviranjem pa cvetačo prelijemo z nekaj žlicami holandske omake, nežno premešamo in potresemo s kozicami in gomoljiko.
■ gl. ideje
Nasveti
■ Pri nakupu cvetače izbiramo enakomerno bele ali bledo kremne glave s trdo stisnjenimi cvetki svežega vonja in brez madežev. Poznamo tudi rumenkaste, zelene in vijolične sorte cvetače.
■ gl. kuhanje zelenjave
Triki
Neprijeten vonj, ki se razvije med kuhanjem cvetače omilimo tako, da cvetačo pred kuhanjem blanširamo.
Pojasnila
■ Kozice (tudi garnele; fr. crevettes) so izjemno okusni in priljubljeni morski raki. Še posebej slastne so kraljeve kozice, ki v dolžino zrastejo do 23 centimetrov.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Kuhanje je ena od sedmih osnovnih kuharskih tehnik, pri kateri živilo (s)kuhamo v vodi ali drugi tekočini, na primer v mleku, v čisti juhi, v zelenjavni osnovi in podobno. Kuhanje uvrščamo med bolj zdrave oblike termične obdelave živil.
Različice
■ gl. kuhana cvetača (različice); kuhana cvetača z repki kozic (hladna predjed)
■ gl. kuhana zelenjava
Ideje
■ Kuhano cvetačo lahko zabelimo s stopljenim maslom ali z na maslu prepraženimi drobtinami, h kuhani cvetači lahko ponudimo holandsko omako ali kako drugo toplo omako, kuhano cvetači lahko z izbrano vinaigretsko omako pripravimo v solati in tako naprej.
■ gl. cvetača v solati (številne različice); gratinirana cvetača (številne različice)
Opozorila
■ Odrezana cvetača hitro izgublja svojo hranilno vrednost, zato jo pripravimo čimprej.
■ Vsi morski raki so hitro pokvarljivi, zato kupujemo in pripravljamo samo povsem sveže.
■ Cvetačo solimo, ko je kuhana. Če solimo vodo, v kateri se kuha, se med kuhanjem temno obarva.
■ Kadar cvetačo začinimo s kisom, uničimo dragoceni vitamin B5.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Cvetačo (gl. zanimivosti) in (ekstra deviško) olivno olje uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Gl. tudi opozorila.
■ Gomoljike prištevamo med afrodiziake.
Zanimivosti
■ 100 gramov cvetače vsebuje le 34 kalorij, zato je cvetača zelo primerna sestavina različnih shujševalnih diet.
■ Gomoljike so včasih pogosteje iskali s prašiči. Ker vsebujejo enako sestavino kakor slina prašiča, so si pomagali s samicami. Danes je bistveno pogostejše iskanje z dresiranimi psi.
■ V hrvaški Istri je petina svetovnih najdišč gomoljik, hkrati pa je področje vodilno po količini belih gomoljik. Vsako sezono, ki traja od 15. septembra do 31. januarja, naberejo v Istri 8 do 12 ton gomoljik. (2003)
Viri
številni različni viri