■ Piščančjo osnovo pristavimo in zavremo. ■ Riž preberemo, operemo, odcedimo in dobro posušimo na čisti kuhinjski krpi. ■ V posodi razpustimo pol masla, na katerem med mešanjem posteklenimo riž. ■ Prepražen riž zalijemo z vročo piščančjo osnovo. Posolimo, zavremo in brez mešanja počasi kuhamo 15 minut. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ V posodi razpustimo preostalo maslo, na katerega stresemo sesekljano čebulo, ki jo med mešanjem počasi pražimo 5 minut. ■ Piščančja fileja očistimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in zrežemo na kocke. ■ Prepraženi čebuli dodamo nakockan piščančji file, ki ga začinimo s soljo in sveže mletim poprom, potem pa meso med občasnim mešanjem pražimo 15 minut. ■ Mandlje grobo sesekljamo, potem pa jih tik pred koncem kuhanja primešamo rižu.
Serviranje
Kuhan riž stresemo v segreto servirno skledo. Na riž stresemo prepraženo perutnino, k jedi pa ponudimo sojino omako. Kuhan riž s piščančjim filejem ali riž po kantonsko je klasična kitajska riževa jed.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo s šalotko. ■ V zdravi kuhinji maslo, kjer je le mogoče, nadomeščamo ali vsaj kombiniramo z (ekstra deviškim) olivnim oljem. Gl. opozorila. ■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega vidika slabše nadomestilo. ■ Piščančjo osnovo lahko nadomestimo s čisto govejo juho, s čisto perutninsko juho ali z zelenjavno osnovo.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Riž ohrani svojo kakovost in obliko, če ga pripravljamo v manjših količinah. ■ Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi. ■ Piščančji file je nadvse sočno in nežno meso, še posebej notranji del - piščančji file minjon. Pri pripravi pazimo, da mesa ne presušimo.
Pojasnila
■ Čim boljši je riž, več tekočine vpije med pripravo. ■ Riž med kuhanjem naraste za približno trikrat. To pomeni, da iz zajemalke surovega riža dobimo 3 zajemalke kuhanega, pri čemer niso upoštevani drugi dodatki. ■ Kitajska sojina omaka je slana, indonezijska bolj sladka, japonska pa je prijetno blagega okusa.
Svetlo sojino omako uporabljamo tedaj, kadar želimo jed začiniti, nočemo pa ji bistveno spremeniti barve.
Opozorila
■ Glaziran riž proizvajajo tako, da riž glazirajo oziroma obdajo z mešanico smukca in glukoze, da se sveti. Tak riž pred uporabo obvezno temeljito operemo, da se ne lepi, predvsem pa zato, ker nekateri glazurni posipi vsebujejo zelo strupeni azbest. ■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira. ■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo. ■ Pri nakupu sojinih omak pozor! Številne industrijsko pridelane vsebujejo škodljive aditive. Raje sezimo po sicer dražjih omakah shoyu in tamari, ki so pripravljene z naravno fermentacijo sojinih zrn, soli in studenčnice.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo (gl. opozorila), mandlje in (neglaziran) riž uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
V Los Banosu, majhnem mestu na Filipinih deluje Inštitut za raziskovanje riža IRRI (International Rice Research Institute; gl spletne povezave). Na dobrih 250 hektarih univerzitetnega zemljišča s poskusnimi polji in laboratoriji dela okrog 100 znanstvenikov z vsega sveta. Tam je tudi genska banka, v kateri hranijo semena več kot 100.000 vrst riža.