Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Kuhan kostanj

    (VIDEO) Kuhan kostanj je priljubljen jesenski prigrizek. Uporaben tudi pri pripravi različnih sladkih in slanih jedi. Pripravljamo ga na številne različne načine, popisane v receptu.
    5.00 16 št. oseb: za 4–6 oseb čas priprave: 60–75 min. zahtevnost: (5.00; 16 ocen) 02. oktober 2022 št. ogledov: 2016
    Uredil: Urednik
    Izvirno: RAZLIČNI VIRI
    Receptov: 15548
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 1 kg debelejšega kostanja
    • ščepec soli

    Priprava

    ■ KAKO KUHAMO KOSTANJ. Plodove za kuhan kostanj dobro operemo v topli vodi. Ali pa jih oprhamo z vodo.
    ■ Vsak kostanj zarežemo z velikim rezom z ene strani na drugo preko ožjega dela. Kuhan kostanj pa lahko pripravimo tudi drugače; gl. VIDEO na dnu strani.

    Čas kuhanja se razlikuje glede na debelino plodov. Kostanj lahko olupimo pred kuhanjem; gl. Kuharski leksikon.


    ■ Kostanj stresemo v lonec in prilijemo hladno vodo. Da sega kaka 2 prsta čez plodove. Posolimo, zavremo in kuhljamo povprečno pribl. 30 minut. Debelejšega kuhamo dlje.

    Serviranje

    Kuhan kostanj odcedimo in ponudimo kot prigrizek. Dokler je še vroč. Kako olupiti kuhan kostanj? Lupljenje je nekoliko lažje, če odcejenega pokrijemo s kuhinjsko krpo. Sproti jih jemljemo spod nje, lupimo in grizljamo. S tem postopkom obenem preprečujemo sušenje kostanjev.

    Uporaba

    Kuhani kostanj je uporaben za pripravo številnih kostanjevih sladic. Od kostanjevega pireja do znamenitega Mont Blanca.

    Sorodni recepti

    Kuharski leksikon

    Ko kupujemo kostanj, izbiramo večje, mesnate plodove, s katerimi je manj dela pri lupljenju. Imajo naj čim bolj sijajno in gladko površino. Sveže nabrani kostanji so v dlani težki in ne zvenijo votlo. Najboljši so temno rjavi, ki so bili izpostavljeni soncu in so slajši.

    Kostanj je najbolj okusen po prvi slani. Če ga še kaj ostane. Pa še en trik za okus. Kostanj v ježicah nagrabimo na kup in počakamo, da sam izpade iz njih.


    Kako skuhamo zarezan kostanj. Kostanj križno zarežemo na dnu, pri širšem delu. Pristavimo ga v hladni vodi, ki sega pribl. za 2 prsta čezenj. Lahko dodamo ščepec soli. Kostanj zavremo in kuhamo 10 minut. Vmes ga nekajkrat premešamo. Kostanj odcedimo, splaknemo in zalijemo z vročo vodo. Še enkrat ga zavremo in kuhamo pribl. 20 minut. Pravzaprav tako dolgo, da se zmehčajo tudi najdebelejši plodovi. Odcejeni kostanj primemo s prsti pri zarezanem delu. Preprosto ga razpremo. Če smo pred kuhanjem zarezali tudi kožico, se ta olupi skupaj z lupino. Gl. tudi Opozorila. Sicer jo preprosto odstranimo z nožkom ali s prsti.
    Kako skuhamo olupljen kostanj. Zarezan kostanj v vreli vodi blanširamo 5 minut. Blanširanega odcedimo in olupimo lupino. Olupljenega pristavimo v vodi. Lahko tudi v mleku (za sladice) oz. v čisti goveji juhi (za slane jedi). Počasi ga kuhljamo 20–25 minut. Odcejenemu olupimo še kožico.

    Kdor uporablja mikrovalovko, kostanje skuha v 4 minutah. Zarezane prekrijemo z vodo. Skuhamo jih pri največji moči. Hitro jih lupimo.


    Kako skuhamo kostanj, ko potrebujemo lepe, cele olupljene kostanje. Postopek predpriprave je nekoliko zamudnejši. Kostanjem olupimo lupino, pustimo pa kožico pod njo. Olupljenega pristavimo v vodi, zavremo in kuhamo pribl. 15 minut. Kostanj odcedimo, odcejenega pa pristavimo z vročo vodo. Kuhamo ga še toliko časa, da se zmehča tudi najdebelejši. Še toplemu in mokremu kostanju preprosto odstranimo še kožico.

    Foto: freepik

    Porcija kuhanega kostanja vsebuje pribl. 210 kalorij.


    Kako olupiti kuhan kostanj? Nekateri viri svetujejo, da kuhan kostanj odcedimo. Odcejenega zalijemo s toliko vode, da ga prekrije. Plodove sproti jemljemo iz vode in lupimo. Tako jim menda ohranimo več sočnosti.
    Kuhani kostanj vsebuje več mineralnih snovi od pečenega. Pečeni kostanj pa ima večjo energijsko vrednost. Vsebuje pa tudi več beljakovin, maščob, vitaminov in skoraj dvakratno količino ogljikovih hidratov.
    V Sloveniji gojimo in nabiramo najbolj žlahtne sorte kostanja v predelu od Mosta na Soči proti italijanski meji. Poleg širše znanih maronov, priporočajo na tem območju za kuhanje sorte vahtni, maronica in objak, za pečenja pa sorto porčine.

    Opozorila

    ■ Če med rezanjem surovega kostanja prerežemo tudi kožico pod lupino, se kuhan kostanj lažje lupi. A se plodovi rjavkasto obarvajo in niso primerni za kandiranje ipd.
    ■ Kostanj je težje prebavljiv, lahko povzroča tudi zgago. Odsvetujejo ga diabetikom in ljudem s prekomerno telesno težo. Prebavljivost nekoliko pospešimo izboljšamo, če kostanj temeljito prežvečimo.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept kuhan kostanj (izvirno: how to cook chestnut)
    ■ številni različni viri


    Še en način zarezovanja, kuhanja in lupljenja kostanja

    Sorodni recepti

    Pogačice z grojerjem
    Pogačice z grojerjem (gougères) so tradicionalen, puhast francoski topel prigrizek iz kuhanega testa z maslom, z ...
    (5.00; 2 oceni)
    Sirovi zvitki s porom in slanino
    Neverjetno okusen prigrizek, ki ga kar ne moreš nehati grizljati. Preprosti za pripravo, hrustljavi, mesni in sirovi, ...
    (5.00; 7 ocen)
    Skutni prigrizki
    Moka, maslo in skuta so glavni akterji teh rahlih prigrizkov. Dobro je, da jih imamo pri roki, saj si z njimi lahko ...
    (5.00; 1 ocena)
    Pražene zelene olive z limonami
    Nepričakovana jed, a vsakdo vpraša za recept; ob dokaj hitri pripravi. Veliko izbranega oljčnega olja, veliko ...
    (5.00; 4 ocene)
    Krompirjevi žepki s porovim nadevom
    slastni žepki iz krompirjevega testa, nadevani z mešanico dušenega pora in zdrobljenega mladega ...
    (5.00; 3 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.673 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani