Predpriprava
Fižol namočimo v hladno vodo čez noč. Posodo s fižolom v vročih mesecih položimo v hladilnik.
Priprava
■ Česen olupimo. Fižol odcedimo, oprhamo s hladno vodo in stresemo v lonec. Prilijemo 1,8 l hladne vode ter dodamo česen, lovor in 3 vejice žajblja. Zavremo in počasi kuhljamo, da se fižol zmehča, a ne razpade. Tik pred koncem kuhanja ga posolimo.
■ V ponvi segrejemo 1 žlico olja. V vročega posamično stresemo žajbljeve lističe, potem pa dodamo še kapre. Vse skupaj pražimo nekaj minut; lističe vmes enkrat obrnemo. Da so hrustljavo ocvrti. Žajbelj in kapre predenemo na papirnato kuhinjsko brisačo.
■ Kuhan fižol, odcedimo; 2,5 dl vode pa prihranimo. Lovorove lističe zavržemo. Kuhan fižol stresemo v skledo. Prilijemo prihranjeno vodo od kuhanja. Po vrhu nalijemo oljčno olje, fižol pa potresemo s soljo, s sveže strtim poprom, z žajbljevimi lističi in s kaprami.
Serviranje
Kuhan
beli fižol s kaprami in žajbljem po toskansko ponudimo kot prilogo oz. prikuho k številnim (mesnim) jedem.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr.
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ S fižolom pristavimo 1/2 olupljene čebule.
■ Kakovostnejše oljčno olje, kakovostnejša jed.
■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.
Nasveti
Suhi fižol namakamo v hladni vodi čez noč, a ne dlje kot 10 ur. Med namakanjem vpije precej vode. Zato ga zalijemo z najmanj dvojno količino vode glede na količino fižola.
Pojasnila
■ Suhi fižol namakamo zato, da ga rehidriramo. Sicer bi visoka temperatura med kuhanjem vplivala le na površinski del zrn, notranjost pa bi ostala suha, moknata in neužitna.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (
Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
■ Žajbelj (
Salvia officinalis) je kuhinjsko zelišče, poznanih pa je kar 750 vrst. Nam znani vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja, katerega moč je odvisna od vrste tal ter od toplote in sončne svetlobe.
Različice
Ideje
gl. beli fižol (številne
ideje);
kapre (številne
ideje);
žajbelj (številne
ideje)
Opombe
Fižol vsebuje veliko vlaknin, uravnava krvni sladkor (nadvse primeren je za diabetike) ter učinkovito znižuje škodljivi holesterol in krvni pritisk.
Opozorila
■ Suhi fižol solimo, ko je že kuhan, saj sol še upočasnjuje že sicer dolgotrajno kuhanje.
■ Olivno olje je 100 % maščoba, žlica olja pa vsebuje skoraj 120 kalorij. Je najbolj kalorična hrana na planetu, vsebuje pa več praznih kalorij kot bela moka ali sladkor. Uporabljamo ga kot začimbo.
Zanimivosti
■ Sodobne stiskalnice olivnega olja koščice ločujejo za kurjavo, tekoči del odpadkov porabijo za proizvodnjo bioplina, tropine pa za živalsko krmo.
■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kuhan beli fižol s kaprami in žajbljem po toskansko (izvirno: Tuscan white beans)
Amande Kay Paa, z bloga
heart beet KITCHEN
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Amande Kay Paa