Predpriprava
MESNA ENOLONČNICA Z BELIM FIŽOLOM. Suhi fižol namočimo v vsaj dvojni količini hladne vode. Čez noč, ne dlje kot 10 ur.
Priprava
■ V loncu pristavimo meso, fižol, lovorova lističa in 2,5 l hladne vode. Zavremo pri zmerni temperaturi. Ko zavre, znižamo temperaturo na nizko in (ne povsem) pokrito počasi kuhljamo 90 minut.
»Čas priprave« občutno skrajšamo z uporabo ekonom lonca. Jed je kuhana v 60 minutah, s celimi kosi mesa. Druga možnost je uporaba fižola iz pločevinke.
■ Meso vzamemo iz lonca. Natrgamo ga od kosti in stresemo nazaj v lonec. Kosti zavržemo.
■ Česen drobno sesekljamo, čebulo narežemo na karseda drobne kockice.
■ V ponvi segrejemo olje. Na njem pražimo čebulo in česen, da se zmehčata in posteklenita. Vse skupaj stresemo v lonec. Dodamo kumino in origano in zavremo. Po potrebi dosolimo in (ne povsem) pokrito počasi kuhljamo še 15 minut.
Po izvirnem receptu v jedi ni prekajene svinjine, ampak v soli posušena, neprekajena svinjina. Ponavadi iz mastnejšega dela flama.
■ Enolončnico začinimo s sveže mletim poprom tik pred koncem kuhanja.
Serviranje
Kubanska mesna enolončnica z belim fižolom je nasitna samostojna jed.
Mesna enolončnica s fižolom
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Fižol je skupno ime za skupino stročnic. Glede na vzgojo ga delimo na nizkega (tudi grmičar) in na visokega (preklar). Po uporabi pa na stročji fižol in fižol v zrnju. Slednji so bela, rjava, rdeča, črna, rumena, zelena ali pisana fižolova semena. Najbolj znane sorte fižola so: navadni fižol (
Phaseolus vulgaris), fižolica, rdeči ledvičasti fižol (
red kidney bean), pinto,
borlotto in
cannellino. Za stročji fižol so priljubljeni maslenec, pri nas avtohtoni ptujski maslenec, in limski fižol (
Phaseolus Limensis).
Porcija enolončnice vsebuje pribl. 450 kalorij.
■
Namakanje suhega fižola lahko opustimo, če fižol pri nizki temperaturi zelo počasi kuhamo daljši čas. Tako kuhan fižol je tudi okusnejši. Za pasulj, na primer, že dolgo velja, da je okusnejši, če ga kuhamo večjo količino. To je res. Preprosto zato, ker večja količina upočasni kuhanje. Ta postopek pa ima slabost: nenamočeni fižol je težje prebavljiv.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■
Kumina (Carum Carvi) so do pol centimetra dolga semena v obliki srpa. Značilen okus ji daje eterično olje karvon, ki ga je v semenih do 7 %. Limonen daje kumini svežino, ki jo zaznamo v strtih semenih. V mleti kumini se hitro razdiši.
Mesna enolončnica s fižolom in zelenjavo
Opozorila
■ Če je prekajena svinjina zelo slana, jo namočimo v hladno vodo. Ali pa jo skuhamo posebej.
■ Fižola nikoli ne uživamo surovega, saj vsebuje strupeno beljakovino fazin. Tega s kuhanjem povsem uničimo. Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, ko ni povsem kuhan.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kubanska mesna enolončnica z belim fižolom (izvirno:
Cuban white bean soup)
Hector Rodriguez, z bloga
the spruce Eats
■ številni različni viri