Predpriprava
■ Pripravimo bučni pire. Najbolje, da bučo izpeškamo in narežemo na večje kose. Spečemo jo v pečici, pečeno meso pa gladko zmiksamo. Po potrebi ga še pretlačimo skozi gosto cedilo.
■ Maslo počasi stopimo, stopljenega pa nekoliko ohladimo. Mleko segrejemo do mlačnega. Moko presejemo in zmešamo s soljo. Jajce stepemo z vilicami.
Količine moke ni mogoče točno določit. Odvisna je od gostote bučnega pireja.
■ V globlji posodi zmešamo mlačno mleko, stopljeno maslo, bučni pire in kvas. Dodamo jajce in pribl. 4/5 moke. Še enkrat premešamo. Nato testo gnetemo, da postane mehko in gladko. Po potrebi postopoma dodajamo preostalo moko.
■ Čisto skledo premažemo z oljem in vanjo položimo testo. Pokrijemo ga s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati 60 minut. Pri sobni temperaturi. Da se obseg testa podvoji.
Odvečne vrvice porežemo
Priprava
■ Testo razdelimo na 18 podobno težkih koščkov. Oblikujemo jih v kroglice, ki jih povežemo z vrvico, kakor na fotografijah; gl.
Kuharski leksikon. Odvečne vrvice porežemo. Povezane pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo, da vzhajajo 30 minut.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Kupujemo čvrste in težke buče s trdo lupino. Očistimo jo tako, da odstranimo lupino, semena in notranja vlakna.
■ Krušne bučke preložimo v pekač, obložen s peki papirjem. Premažem jih z rumenjakom in pečemo pribl. 20 minut. Da se privlačno obarvajo.
■ Pečen krušne bučke ohladimo do toplega ali mlačnega. Odstranimo vrvice. Najlažje tako, da jih prerežemo na stiku na dnu ali na vrhu.
Serviranje
Krušne bučke z bučnim pirejem ali
bučne pogačice se najbolje ujame z marmeladami in z džemi. Še posebno s slivovimi in mareličnimi.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Komur se ne ljubi ukvarjati s prevezovanjem, testene kroglice splošči. Konce zarežemo na 8 mestih ob enakomerni razmakih do 2/3 proti sredini. Postopek je precej lažji in hitrejši. Oblika pa ne bo tako popolna.
Buče prihajajo iz Mehike, prvi jih je opisal Kolumb. Največ jih pridelajo na Kitajskem. Znane so po tem, da se bujno razraščajo. Steblom, ki se plazijo po tleh, pravimo vreže.
■ Med t.i. zimske buče uvrščamo vse muškatne buče. Najbolj priljubljene so oranžno rdeče buče hokaido, npr.
uchiki kuri. So značilne hruškaste oblike, tehtajo 1,5-2,5 kg. Razpolovljene pečemo v pečici, iz njihovega mesa pripravljamo juhe, različne zelenjavne jedi in celo kruh. Najbolj klasična zimske buče so maslene (
butternut), ki slovijo kot ena najboljših jedilnih buč. Novejše sorte so:
hawk (pribl. 500 g, dozorijo zelo zgodaj),
metro (dober kg),
ultra in
barbara, z nežnim oranžnim mesom. Čudovite zimske buče so tudi muškatna
futsu black rinded (skladiščena zdrži do pomladi in dlje) in
muscade de Provence (r 25-40 cm, teža 5-25 kg, sladko, okusno meso).
Kvašeno testo enakomerno in lepo vzhaja v pečici, ogreti na 35 stopinj. Samo spodnja toplota, brez ventilacije.
■ Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo. Pravilno ugneteno testo se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro. Spirali naj gresta nekajkrat skozenj. Da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik
■ Improvizirajmo. Buče najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, čebulo*, česnom*, čiliji*, ingverjem*, kajenskim poprom, karijevim praškom (tudi z listi in pasto), kisom (zlasti z balzamičnim in šampanjskim), klinčki*, koriandrom, lovorovimi listi*, muškatnim oreščkom*, peteršiljem, pimentom*, pomarančami* (lupinica, sok), poprom (zlasti s črnim), rimsko kumino, rožmarinom, s siri (zlasti z grojerjem* in parmezanom*), timijanom, vanilijo ali/in z žajbljem.
Opozorila
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
bučne pogačice ali
krušno pecivo z bučnim pirejem (izvirno:
pogačice od bundeve)
Sonja Lakuzić, z bloga
Silly World (srb.)
■ številni različni viri
Sonja Lakuzić