Priprava
■ KRUHOVI CMOKI S ŠPINAČO IN SIROM. Mleko segrejemo na sobno temperaturo. Žemljice / kruh narežemo na drobne kockice. Stresemo jih v skledo in prelijemo z mlekom. Dodamo jajci, varčno posolimo in na hitro pregnetemo. Maso pustimo počivati 15 minut.
Špinačo lahko nadomestimo / kombiniramo z blitvo, z mladimi koprivami, s čemažem ali z mladimi listi rdeče pese.
■ Špinačo očistimo, operemo, posušimo in drobno sesekljamo. Sir drobno naribamo. Oboje stresemo na krušno mešanico. Dobro pregnetemo.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo. Česen pretlačimo ali sesekljamo. V majhni ponvici segrejemo maslo. Na njem prepražimo oboje, da se čebula zlato rjavo obarva. Mešanico ohladimo.
■ Ohlajeno praženo čebulo stresemo na krušno mešanico. Dobro pregnetemo in pustimo počivati 30 minut.
Špinača je živilo z največjo vsebnostjo magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
■ Pripravimo širšo posod za kuhanje cmokov. Še bolje, soparnik.
■ Če je testo po 30 minutah še zelo mehko, mu primešamo nekaj drobtin. Iz testa oblikujemo 8–10 cmokov. Med navlaženimi dlanmi. V vodi jih kuhamo pribl. 15, soparimo pa pribl. 25 minut.
■
ŽAJBLJEVO MASLO. V kozici počasi stopimo maslo z žajbljevimi lističi. Segrevamo, dokler maslo in žajbelj ne začneta rjaveti.
■ Parmezan za posip drobno naribamo.
Serviranje
Cmoke prelijemo z žajbljevim maslom in potresemo z naribanim parmezanom.
Kruhovi cmoki s špinačo, sirom in žajbljevim maslom ali
špinačni cmoki s parmezanom in žajbljevim maslom, samostojna jed ali priloga. Žajbljevo maslo lahko nadomestimo s katero od številnih različic
paradižnikove omake.
Foto/GIF: Tirol
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Improvizirajmo. Špinačo najbolje* začinjamo z (abecedno): česnom*, črnim poprom*, drobnjakom, gorčico*, hrenom, ingverjem, kardamomom, karijevim praškom, kumino, limonsko travo, meto, muškatnim oreščkom*, olivnim oljem*, pehtranom ali/in s sardelnimi fileti*.
Špinačo uvrščamo med tako imenovano »naj hrano«. Skupaj z borovnicami in lososom.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z
grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc. Veganski nadomestek je
domači veganski parmezan.
■ Žajbelj (
Salvia officinalis) je kuhinjsko zelišče, poznanih pa je kar 750 vrst. Nam znani vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja, katerega moč je odvisna od vrste tal ter od toplote in sončne svetlobe. Za žajbljevo toplo, balzamično noto poskrbita tujon in salven, za aromatično lesno noto pinen, za osvežujoči pridih evkaliptusa pa kafra in borneol.
Opozorila
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Pred pripravo jih odstranimo.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kruhovi cmoki s špinačo, sirom in žajbljevim maslom ali
špinačni cmoki s parmezanom in žajbljevim maslom (izvirno:
spinatknödel mit parmesan und salbeibutter)
Annalena & Johanna Bokmeier, s portala
hey foodsister (nem.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup v trgovini
hey foodsister
Annalena & Johanna Bokmeier