■ Kruh narežemo na centimeter velike kocke. ■ Zelenjavno osnovo pristavimo, zavremo in pustimo na toplem. ■ Paradižnik očistimo in narežemo na kocke. ■ Čebulo in česen olupimo ter drobno sesekljamo. ■ Timijan osmukamo.
Priprava
■ V loncu segrejemo 3 žlice olja, na katerem med mešanjem na hitro prepražimo sesekljana čebulo in česen ter timijan. ■ Gobe očistimo in zrežemo na nekoliko debelejše lističe. ■ Na prepraženo čebulo stresemo nakockan kruh, ki ga med mešanjem opečemo. ■ V lonec dodamo gobe. Med mešanjem vse skupaj na hitro prepražimo, potem pa dodamo narezan paradižnik. Premešamo, zalijemo z vročo zelenjavno osnovo, zavremo in počasi kuhamo 5 minut. ■ Sir v juho nalomimo na koščke. Juho začinimo s soljo in sveže mletim črnim poprom, premešamo, odstavimo in pokapljamo s preostalim olivnim oljem.
Serviranje
Kruhova juha s paradižnikom, šampinjoni in pekorinom je nasiten obrok, ki ne potrebuje nikakršnih prilog.
Nadomestek
■ Paradižnik izven sezone nadomestimo z domačim paradižnikovim pirejem. ■ Zelenjavni osnovi podobna tekočina je zelenjavka. Od zelenjavne osnove se razlikuje po tem, da zanjo uporabimo zelenjavne obrezke in olupke, ki jih pred kuhanjem ne prepražimo. ■ Pekorino ustrezno nadomestimo s parmezanom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc.
Izboljšanje
■ Paradižnik blanširamo, olupimo, razkosamo na četrtine in razsemenimo. Nazadnje ga narežemo na kocke. ■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo. Gl. tudi nasveti. ■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed. Na videz nepomembno, a res samo na videz.
Nasveti
■ Zrel paradižnik je odličen julija in avgusta, fantastičen pa komaj septembra, ob koncu sezone. Gl. tudi izboljšanje. ■ Povsem sveži šampinjoni imajo trdno zaprte klobuke. Najbolj okusni so šampinjoni z nekoliko odprtim klobukom, pod katerim so lističi bledo rožnati. Beli šampinjoni s skoraj ravnim, odprtim klobukom, pod katerim so črni lističi, so stari in neprimerni za kulinarično obdelavo. ■ Šampinjone najpreprosteje očistimo tako, da jih zbrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo. Ponavadi porežemo tudi konice betov. ■ Za pripravo zelenjavne osnove lahko kot osnovo uporabimo vodo od kuhanja krompirja ali vodo od blanširanja oziroma kuhanja kakšne druge (mešane) zelenjave.
Triki
Zrel, a zelen paradižnik dozori v papirnati vrečki. Še hitreje v družbi kakšnega zrelega paradižnika.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Pekorino (ital. pecorino) je italijanski trdi ovčji sir. Njegovo ime izhaja iz italijanske besede pecora (ovca). Gl. tudi opombe.
■ V Gurmanovem arhivu imamo recepte za več kot 350 enolončnic. ■ Pekorino ima v vsaki italijanski pokrajini drugačen okus, ki se razlikuje tudi glede na starost sira. Gl. tudi pojasnila. ■ Timijan lahko skozi vse leto uspešno gojimo v cvetličnem lončku na kuhinjski okenski polici.
Opozorila
Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo, česen, (ekstra deviško) olivno olje in paradižnik uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Viri
■ dopolnjen recept kruhova juha s paradižnikom, šampinjoni in pekorinom iz knjige Italijanska kuhinja, Iz moje kuhinje, Schinharl, Cornelia, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007 ■ številni različni viri ■ fotografija Claus-Maria Einwanger