Priprava
■ Kruh narežemo na kocke.
■ Maslo počasi stopimo.
■ Orehe drobno sesekljamo.
■ V pečico položimo globlji ognjevaren pekač, potem pa oboje ogrejemo na 200 °C.
■ V veliki skledi s penovko stepemo smetano, sladkor, jajca, vanilij sladkor ter po ščep cimeta in naribanega muškatnega oreščka.
■ Jabolko olupimo in drobno naribamo v smetanovo zmes. Dodamo še sesekljane orehe in premešamo.
■ Nazadnje dodamo nakockan kruh in stopljeno maslo. Nežno, a dobro premešamo, da se zmes oprime vsake kocke kruha.
■ Vroč pekač pazljivo vzamemo iz pečice. Po dnu s pomočjo vilic razmažemo košček masla. Nato v pekač nalijemo pripravljeno zmes, po vrhu jo poravnamo. Pekač za 35 minut položimo v ogreto pečico.
Serviranje
Kruhov puding z jabolki in orehi lahko ponudimo s kakšnim (domačim) sadnim prelivom. Zadostujejo že maline, preprosto pretlačene skozi gosto cedilo. Ali z izbrano (domačo)
marmelado ali z
džemom, segretim z žlico mleka.
Nakup
■ Pri nakupu jajci smo pozorni na oznake/žig neposredno na jajcih; 0 - jajca ekološke reje, 1 - jajca proste/pašne reje, 2 - jajca hlevske/talne reje in 3 - jajca baterijske reje; gl.
pojasnila.
■ gl.
izboljšanje
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
■ Sladica je še okusnejša s starim mlečnim kruhom.
■ Konstanta pri tej sladici so le stari beli kruh, sladka smetana in jajca, vse drugo pa je predmet improvizacije. Mešanici lahko dodamo rozine (za 10 minut namočene v rum, konjak ali viski) ali drugo (narezano) suho sadje, sesekljano čokolado, drobno do grobo sesekljane oreške ali/in začimbe po svojem okusu.
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
Nasveti
Kruh praviloma hranimo v papirnati ali laneni vrečki ali v krušni škatli. Plastične vrečke kruh ščitijo pred sušenjem, vendar pospešujejo prehajanje vlage iz sredice v skorjo, ki se zmehča in zlasti poleti postane dovzetnejša za plesen. Gl.
triki.
Triki
Če v vrečko s kruhom položimo košček zelene, ostane kruh dlje časa svež.
Pojasnila
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
■ Najpogostejša delitev smetane je na sladko in kislo. Razlikujeta se po vsebnosti maščobe, načinu priprave in po okusu.
■ Jajca iz baterijske reje so najcenejša, znesejo pa jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje. Jajca iz hlevske (talne) reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu (9 kokoši/1 m2). Jajca iz proste reje znesejo kokoši, ki se prosto gibljejo v hlevu z odprtinami skozi katere imajo kokoši prost izhod na pašnik. Pri ekološki reji imajo kokoši podobne razmere kot pri prosti reji.
■ Muškatovec zraste do 20 metrov visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Različice
gl. kruhov narastek (
različice); kruhov puding (
različice) ipd.
Ideje
gl.
beli kruh (številne
ideje);
star kruh (številne
ideje); ostanki (številne
ideje) ipd.
Opombe
Večina kruha, kupljenega v pekarni/trgovini, je pripravljena z večjim deležem kvasa in vzhajanju pri višjih temperaturah. Na ta način skrajšajo čas priprave. Prav čas testa pa je tisti element priprave kruha, ki močno vpliva na strukturo in okus testa. Gl. tudi
opozorila.
Opozorila
V kruhu iz pekarn/trgovin so številni aditivi, ki kruhu zagotavljajo barvo, rahlost, okus, hrustljavo skorjico, vonj ali/in svežino. To so klorov dioksid, benzoil peroksid, kalijev bromat, amonijev persulfat in drugi. V najbolj osiromašenem belem kruhu je pravzaprav ostal samo čisti škrob. Gl. tudi
opombe.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Cimet, jabolka in orehe uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Beli kruh je bil včasih le na mizah premožnih. Revnejši so si ga privoščili za praznike, moki pa so pogosto primešali krompir, fižol, tropine ali celo drobir notranjega dela lubja.
■ Z enega oreha, ki zraste celo do 30 metrov visoko, naberemo 50 do 300 kilogramov orehov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kruhov puding z jabolki in orehi (izvirno: puding od hleba sa jabukama i orasima) z bloga
MILIN KUVAR (srb.)
■ številni različni viri