■ Rozine temeljito očistimo, operemo in odcedimo. ■ S kruha obrežemo skorjo, potem pa rezine poševno narežemo na trikotnike. ■ Limonino lupino drobno nastrgamo. ■ Ognjevarno posodo (s prostornino 1,7 litra) na tanko namažemo z maslom.
Priprava
■ 12 kruhovih trikotnikov po eni strani na debelo namažemo z zmehčanim maslom. Z namazano stranjo navzdol jih položimo na dno pomaslene ognjevarne posode. Kruh potresemo s polovico sladkorja, rozin in nastrgane limonine lupine. ■ Preostale kruhove trikotnike enako na debelo namažemo z maslom. Z namazano stranjo navzgor jih prekrivno (gl. fotografija) položimo na nadev v posodi. Kruh potresemo s preostalim sladkorjem, rozinami in nastrgano limonino lupino. ■ V kotličku razžvrkljamo mleko in jajci. Z mešanico prelijemo sestavine v posodi, potem pa vse skupaj pustimo 60 minut. ■ Pečico segrejemo na 180 °C. ■ Nadevano posodo za 40 minut potisnemo v segreto pečico, da se kruh na vrhu narastka zlato rumeno in hrustljavo zapeče, preliv pa zakrkne.
Serviranje
Kruhov narastek z maslom in rozinami je nevsakdanja, a okusna in sočna sladica, ki jo ponudimo neposredno iz pečice.
Nadomestek
Kadar maslo nadomeščamo z margarino, pri čemer gre s kulinaričnega vidika za slabše nadomestilo, vzamemo na zapisano količino 10 do 20 % margarine več.
Izboljšanje
■ Med najboljše rozine sodijo temne grške korinte (zlasti Vostizza) in svetle sultanine. ■ 30 gramov rozin nadomestimo z drobno narezanim kandiranim sadjem, ki ga primešamo tistemu delu rozin, ki jih potresemo po prvem sloju kruha.
Nasveti
Kruh hranimo v papirnati ali platneni vrečki. Če nima zraka, izgubi svežino.
Triki
■ Pri kakovostnem kruhu vonjamo kvas. ■ Če se je maslo v hladilniku navzelo neprijetnega vonja, ga položimo na manjši krožnik. Dodamo nekaj lističev svežega žajblja, vse skupaj ovijemo v prozorno folijo in čez noč potisnemo v hladilnik. Naslednji dan bo maslo kot sveže. ■ Stare rozine očistimo, operemo, odcedimo in namočimo v limonin sok. Na ta način postanejo spet mehke in dišeče.
Pojasnila
■ Rjavi sladkor je bolj zdrava, neprečiščena oblika sladkorja, ki pa vsebuje enako količino kalorij kot beli. ■ Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc.
Različice
gl. kruhov narastek s pomarančno marmelado; kruhov narastek z maslom in marelicami ipd.
Ideje
gl. kruhov narastek; narastek
Opombe
Poznamo več vrst masla. Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane. Slano maslo je maslo, ki na 100 gramov vsebuje 1,5 do 2 grama soli. Čajno maslo je kakovostnejša različica masla. Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo. ■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno naj bi bilo po pisanju nekaterih raziskovalcev nezdravo in eden glavnih krivcev za večino srčnih obolenj. ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju. ■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem. ■ gl. okvirček
Zanimivosti
■ V Sloveniji deluje približno 20 industrijskih in 400 domačih pekarn. V Franciji je razmerje približno 210 proti 34.000 domačim, v Italiji pa približno 150 proti 29.000 domačim. (2002) ■ Največ mleka v obdobju 1 leta, 26.000 litrov, je dala holsteinska krava Robthom Suzet Paddy. ■ Za kilogram rozin potrebujejo 2 do 2,5 kilograma grozdja. ■ Največje kokošje jajce doslej so izmerili v Angliji. Tehtalo je 340 gramov, vsebovalo pa je 5 rumenjakov. (2005)
Viri
■ dopolnjen recept kruhov narastek z maslom in rozinami iz knjige Velika družinska kuharska knjiga, Berry, Mary, Založba Mladinska knjiga, Ljubljana 2001 ■ številni različni viri