Priprava
Kruh narežemo in izdatno namažemo z mastjo. Po masti potresemo sol in mleto rdečo papriko.
Serviranje
K jedi ponudimo ocvirke, narezano (mlado) čebulo, kisle kumarice, kisle paprike, kisle zelene paradižnike ali/in olupljen česen.
Kruh s svinjsko mastjo ponudimo za malico; gl. tudi
ideje.
Izboljšanje
Madžarska mleta paprika velja med sladokusci za najboljšo, Madžari jo imenujejo tudi
rdeče zlato.
Pojasnila
Kakovost svinjske masti je odvisna od prehrane svinj in od načina priprave. Svinjska mast je v kar 40 % sestavljena iz nasičenih maščob, kokosovo olje za primerjavo pa iz kar 85 %. Večino nenasičenih maščob v masti tvori oleinska kislina, zdrava maščobna kislina, ki je dobra za srce in ki skrbi za nižjo stopnjo slabega holesterola.
Različice
■ gl.
kruh (številne
različice);
namazi (številne
različice)
■ gl.
opombe
Ideje
■ gl. svinjska mast (številne
ideje)
■ Ko kruh s svinjsko mastjo ponudimo večji družbi – ponavadi k pivu ali vinu -, narežemo kruh. Jedci naj si ga sami namažejo in sežejo po prilogah po svojem okusu.
Opombe
Mnogi starejši, predvsem pa naši predniki, babice in dedki, so odrasli ob kruhu s svinjsko mastjo. Včasih potreseno s sladkorjem.
Opozorila
■ Izogibajmo se industrijskim različicam svinjske masti. Pogosto so proizvedene s hidrogeniziranjem in z različnimi dodatki za podaljšanje obstojnosti.
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo, po nekaterih virih celo starejšo od pol leta.
Zanimivosti
Paprike, iz katerih pripravljajo tudi mleto papriko, so izjemno bogate z vitaminom C, kar je že davnega leta 1932 odkril madžarski dobitnik Nobelove nagrade Albert Szent-Györgyi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kruh s svinjsko mastjo (izvirno: kruh sa svinjskom masti) s portala
Dobra hrana (hrv.), Jutarnjega lista
■ številni različni viri
Spletne povezave
hranilna in energijska vrednost
svinjske masti