Priprava
■ Krompirjevo testo. Krompir operemo, pristavimo v hladni vodi in skuhamo do mehkega. Ponavadi zadostuje 25–30 minut, glede na debelino krompirja.
■ Kuhan krompir odcedimo in še vročega olupimo in pretlačimo na kuhinjsko desko. Na sredo naredimo jamico, v katero ubijemo jajce in položimo zmehčano maslo. Na sestavine presejemo moko, potem pa ugnetemo gladko testo.
■ V veliki širši posodi pristavimo vodo za kuhanje žepkov.
■ Delovno površino pomokamo, potem pa testo na njej razvaljamo pribl. 5 mm debelo. Razvaljano testo z ostrim nožem narežemo na kvadratke, s stranico pribl. 5 cm. Na sredo vsakega testenega kvadratka položimo pol žličke slivove marmelade. Nato testo prvega kvadratka prepognemo čez nadev, stičišče robov pa stisnemo s konico vilic. Podobno pripravimo vse žepke.
■ Žepke položimo v krop. Počakamo, da voda znova zavre, potem pa temperaturo nekoliko znižamo. Žepke kuhamo kakih 5 minut, da splavajo na površje.
■ Maslene drobtine. V veliki ponvi razpustimo maslo. Na njem zlato prepražimo drobtine.
■ Kuhane žepke s penovko predenemo iz kropa na maslene drobtine v ponvi. Previdno jih obračamo, da se jih maslene drobtine oprimejo po obeh straneh.
Serviranje
Krompirjevi žepki z marmelado in maslenimi drobtinami so preprosta sladica, h kateri ponudimo sladkor. Lahko tudi (vanilijev) sladkor v prahu. Da si z njim žepke vsakdo dosladi po okusu.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ Slivovo marmelado lahko nadomestimo s slivovim džemom ali s kakšno drugo domačo marmelado ali džemom.
Izboljšanje
■ 1–2 žlici moke nadomestimo s pšeničnim zdrobom, ki naredi testo rahlejše.
■ Testu dodamo 1–2 žlici kisle smetane, za kolikor povečamo tudi količino moke.
■ Sladica je še posebej okusna z domačo slivovo marmelado ali z domačim
slivovim džemom.
■ Sladico po okusu potresemo s ščepcem cimeta.
Pojasnila
■ Krompir (Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumena ali rdeč. Krompir po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ V kuhinji pogosto uporabljamo industrijske zlate drobtine, pripravljene iz belega kruha brez skorje.
Različice
gl. pečeni krompirjevi žepki z nadevom iz pora in mladega sira ipd.
Ideje
gl.
krompir (številne ideje); krompirjevo testo (različice in številne ideje); slivova marmelada (številne ideje
Opozorila
■ V trgovskih središčih je najpogosteje naprodaj opran krompir, ki se hitro pokvari. Perejo ga pod visokim pritiskom, pri čemer poškodujejo kožico. Olupljen in narezan krompir, ki je naprodaj v vakuumskih vrečkah, je kemično obdelan, da ostane bel in svež.
■ Med zelenjavo vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah.
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Krompirjevo testo ne sme počivati. Uporabimo ga takoj, ko je pripravljeno.
Zanimivosti
V 18. stoletju so poznali kakih 10, leta 2005 pa že več kot 2.000 sort krompirja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krompirjevi žepki z marmelado in maslenimi drobtinami (izvirno: tačkrle) Karmele Karlović in Sanje Mikša, z bloga
kuhaOna (hrv., angl.)
■ številni različni viri