■ Krompirjeve njoke pripravimo po receptu. ■ Bučki očistimo, podolžno narežemo na četrtine, potem pa na tanke rezine. ■ Sir narežemo na centimeter velike kocke. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ V veliki ponvi segrejemo olje, na katerem med mešanjem počasi pražimo sesekljano čebulo. ■ Temperaturo v ponvi zvišamo, čebuli pa dodamo narezane bučke in osmukan origano. Vse skupaj med mešanjem pražimo 2 minuti. ■ Kuhane njoke odcedimo in stresemo na bučke. Dodamo nakockan sir, balzamični kis, sol, sveže mlet poper in sesekljan peteršilj. Dobro premešamo.
Serviranje
Krompirjevi njoki z bučkamiin ovčjim sirom so topla predjed ali lažja samostojna jed, h kateri ponudimo paradižnikovo solato.
Nadomestek
Čebulo nadomestimo ali kombiniramo s šalotko ali / in z belim delom pora.
Izboljšanje
■ Njoki bodo okusnejši, če krompir skuhamo v pari. ■ Rahlejše njoke pripravimo, če eno do dve žlici moke nadomestimo s pšeničnim zdrobom. ■ Peteršilj z gladkimi listi ima močnejši in bolj poln okus kot tisti s kodrastimi listi. Slednjega uporabljamo predvsem za garniranje. ■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Za krompirjevo testo uporabimo mešanico pol ostre in pol mehke moke. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira. ■ Krompir vedno zmečkamo, ko je še vroč. Na ta način testo lažje mesimo, postane pa tudi mehko in voljno.
Pojasnila
■ Botanično in kulinarično razvrščanje sadja se včasih razhajata. Melone so sorodnice kumar in buč, v kulinariki pa jih uvrščamo k sadju. Po drugi strani botaniki jajčevce, bučke in paradižnik uvrščajo med sadje, v kuhinji pa so zelenjava. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. ■ Improvizirajmo. Origano se lepo dopolnjuje s timijanom, baziliko ali rožmarinom, povsem sprt pa je z majaronom.
■ Improvizirajmo. Bučke se lepo ujamejo tudi s česnom, timijanom, koprom, poprovo meto, limoninim sokom, belim poprom in s kajenskim poprom. ■ gl. njoki (različice)
Opombe
Peteršiljeve lističe uporabljamo sveže, peteršiljevo korenino pa moramo termično obdelati, najpogosteje s kuhanjem.
Zdravilni učinki
(domnevni) Bučke, čebulo, (ekstra deviško) olivno olje in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Viri
številni različni viri
” Za krompirjevo testo uporabimo mešanico pol ostre in pol mehke moke. “
” Čebulo nadomestimo ali kombiniramo s šalotko ali / in z belim delom pora. “
” Njoki bodo okusnejši, če krompir skuhamo v pari. “