Priprava
■ Opran, neolupljen krompir skuhamo v vodi. Po navadi zadostuje pol kilograma neolupljenega krompirja. Kuhanega olupimo, pretlačimo, zmešamo z malo mleka in ohladimo. Lahko uporabimo tudi ostanke kuhanega krompirja oz. krompirjevega pireja. V tem primeru se čas priprave ustrezno skrajša.
■ Moko presejemo na krompir. Dodamo jajce in premešamo oz. na hitro ugnetemo. Da se sestavine povežejo v gladko testo. Položimo ga na pomokano delovno površino. Razdelimo ga na 2 dela. Prvega razvaljamo v podolgovat svaljek, ki ga poševno narežemo na njoke. Dolge 3,5–5 cm.
■ V širši posodi zavremo vodo za kuhanje njokov. Z 1 žličko soli. Ko voda zavre, vanjo položimo 5–8 njokov. Kuhljamo jih toliko časa, da priplavajo na površje. Kuhane poberemo s penovko. Podobno skuhamo preostale njoke.
■ Med tem ko se njoki kuhajo, razvaljamo in narežemo drugi del testa. Skuhamo jih podobno kot prvo etapo.
Šampinjone najpreprosteje očistimo, če jih zbrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo. Po navadi porežemo tudi konice betov.
■ DRUGO. Špeh narežemo na drobne kockice ali na majhne koščke. Česen sesekljamo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo. Šampinjone narežemo na kockice.
■ V ponvi segrejemo olje in maslo. Na maščobo stresemo odcejene njoke, ki jih zalto rjavo opečemo. Opečene predenemo na toplo.
■ V ponev stresemo špeh, čebulo, šampinjone in česen. Prepražimo, da postane špeh hrustljav. Primešamo opečen njoke.
Serviranje
Krompirjevi njoki po poljsko, kopytka ali
krompirjevi cmočki s špehom, šampinjoni in čebulo so lahko samostojna jed ali priloga. K mesnim jedem v omaki oz. z omako.
Shranjevanje
Njoke lahko hranimo v hladilniku do 2 dni. Segrejemo jih v ponvi. Lahko jih zamrznemo na pladnju, zamrznjene pa porcioniramo v vrečke. V zamrzovalniku se ohranijo do 3 mesece.
Za krompirjeve njoke je na Poljskem značilno, da jih režejo poševno
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Najboljše sorte krompirja za kuhanje (abecedno; S=slovenska sorta): adora, agata, agria, ambition, anuschka, arinda, arizona, arrow, barcelona, bellarosa, bistra (S), carlingfor, carrera, catania, casablanca, colombo, concordia, cristina, cvetnik (S; tudi za solate), desiree, elfe, el mundo, essmee (voden), excellency, fabiola, fabula, franceline, frisia, jazzy, jelly, kennebec, kis kokra (S), kis mirna (S), kis mura (S), kis sora (S), kis vipava (S), kresnik (S; tudi za solate), lady christl, lusa, madeleline, manitou, marabel, maris bard, minerva, monte carlo, mozzart, musica, natascha, primura, pšata (S), ramos, red scarlet, red fantasy, riviera, romano, rudolph, sante, savanna, solara, sylvana, toscana, ulster sceptre in volare (voden).
Improvizirajmo. Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
■ Pri pripravi krompirjevega testa nam mokasta struktura krompirja zagotavlja, da krompir vsebuje manj škroba. Zato med kuhanjem vpije manj vode. Odvečno vodo izparimo, če odcejen krompir pristavimo pri nizki temperaturi. Ali v pečici, ogreti na 150 °C.
Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
Povprečen gomolj krompirja vsebuje (po teži) več rakotvornih pesticidov kot katero koli drugo živilo. Segajmo po krompirju ekološke pridelave.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krompirjevi njoki po poljsko, kopytka (izvirno:
Polish potato dumplings /kopytka/)
Anna, z bloga
CRUNCHY CREAMY sweet
■ številni različni viri
Anna