Priprava
■ Krompir temeljito operemo in stresemo v lonec. Prelijemo ga s toliko hladne vode, da sega za prst čez krompir, pristavimo, pokrijemo, zavremo in počasi
kuhljamo 20 do 25 minut, da se zmehča, a ne razpade.
■ Kuhan krompir odcedimo, potem pa ga dve, tri minute pustimo v loncu, da izpari odvečna voda. Še vročega olupimo in v skledo narežemo na ne pretanka, enakomerno debela kolesca.
■ Šalotko olupimo in drobno
sesekljamo.
■ Česen olupimo in stremo z nekaj zrni soli.
■ V kozici pristavimo in zavremo 8 žlic olja in kis. Ko zavre, odstavimo, vmešamo gorčico, sesekljano šalotko in strt česen. Premešamo in nalijemo na krompir.
■ V kozici pristavimo in zavremo vino in timijan; takoj, ko zavre, z zavrelico prelijemo krompir.
■ Krompir začinimo s soljo in sveže mletim belim poprom in premešamo.
Serviranje
Krompirjevo solato nazadnje pokapljamo s preostalim oljem in potresemo s sesekljanim peteršiljem; gl. izboljšanje. Krompirjeva solata z gorčico ali klasična krompirjeva solata po francosko je osnovna francoska različica krompirjeve solate. Ponudimo jo samo, je pa tudi odlična priloga k hladnemu mesu ali k mesu z žara, in tako rekoč klasična priloga k prekajenemu slaniku in h kuhanim klobasam.
Nadomestek
■ Olivno olje lahko nadomestimo s sončničnim.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ gl. izboljšanje
Izboljšanje
■ Vodi, v kateri kuhamo krompir, dodamo nekaj vejic peteršilja ali/in zelene, lovorov list ali/in ščepec kumine.
■ Če ni že v receptu izrecno zapisano, za pripravo krompirjeve solate uporabimo najkakovostnejše hladno stiskano olivno ali sončnično olje.
■ Sesekljan peteršilj nadomestimo z mešanico sesekljanega peteršilja in drobno narezanega drobnjaka.
■ gl. ideje
Nasveti
■ Najpomembnejša sestavina krompirjeve solate je krompir. Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa.
■ Odcejeno vodo od kuhanja krompirja uporabimo kot osnovo za pripravo zelenjavne osnove ali zelenjavke. Voda vsebuje iz krompirja izločene vodotopne vitamine in rudninske snovi.
■ Če bomo solato ponudili hladno, jo pripravimo z vročim krompirjem, potem pa jo do serviranja pri sobni temperaturi mariniramo z ostalimi sestavinami.
■ Če je le mogoče, kupujmo (dražja) hladno stiskana olja; ne samo olivnega, ampak tudi druge vrste. Hladno stiskana olja vsebujejo zdravju prijazne sestavine in bistveno manj škodljivih nasičenih maščobnih kislin. Gl. tudi pojasnila.
■ Najbolj aromatičen je enoletni vrtni timijan.
Pojasnila
Šalotka je pravzaprav delikatesna čebula.
Različice
■ gl. krompirjeva solata (številne različice)
■ gl. izboljšanje
Ideje
■ S krompirjevo solato se odlično ujemajo kis, olje, limonin sok, kisla smetana, majoneza ali jogurt, pa tudi kombinacije naštetega. Solatni preliv pa lahko obogatimo z drobnjakom, peteršiljem, koprom, meto, baziliko ali s timijanom, izrazitejši okus pa dobi z dodatkom gorčice, kaper, sardelnih filetov ali drugih pikantnih sestavin.
■ Solata dobi poseben, eksotičen priokus ob uporabi olja iz različnih oreškov, na primer arašidovega ali orehovega.
opombe
Dijonska gorčica je naprodaj v večjih trgovskih središčih.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
■ Krompir in čebula se v jedeh ujemata, v shrambi pa ne. Če ju hranimo skupaj, se oba hitreje kvarita.
■ Rafiniranje je postalo priljubljen kemični postopek, pri katerem oljem z dezodorizacijo, hidrogenizacijo, mukolaginacijo, nevtralizacijo, postopkom proti oksidaciji, razbarvanjem in podobnim, odvzamejo večino zdravih sestavin (antioksidanti, pigmenti, vitamini), s kulinaričnega vidika pa tudi značilne vonjave in okuse. Zaradi tega strokovnjaki opozarjajo in namesto mrtvih rafiniranih olj priporočajo uporabo hladno stiskanih olj; gl. nasveti.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Česen, gorčico, kis, (beli) krompir (ekstra deviško) olivno olje in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Prodiranje toplote v sredo krompirjevega gomolja je pri kuhanju vsaj še enkrat hitrejše, kot pri pečenju.
■ Škrob se nahaja v površinskem delu gomolja, beljakovine pa tik pod lupino. Zato je kuhanje krompirja v oblicah priporočljivo tudi s tega vidika.
■ Prvi recept za pripravo gorčice je zapisal že Columella, v 1.stoletju.
Viri
številni različni viri