Priprava
■ KROMPIRJEVA SOLATA S STROČJIM FIŽOLOM. V loncu zavremo vodo za kuhanje zelenjave.
■ Krompir operemo, olupimo in zrežemo na podobno velike koščke.
■ Krop posolimo in vanj stresemo krompir. Kuhamo ga 8–13 minut, glede na velikost koščkov.
■ Stročji fižol očistimo, stroke razpolovimo ali zrežemo na tretjine. Stresemo ga h krompirju. Oboje kuhamo še 7–10 minut.
Francoska krompirjeva solata
Zapisan solatni preliv lahko nadomestimo s kakšnim drugim po svojem okusu. Porcija jedi vsebuje pribl. 375 kalorij.
■
DIJONSKI SOLATNI PRELIV. Šalotki narežemo na karseda drobne kockice. Kumarice zrežemo na drobne koščke.
■ V solatni skledi zmešamo vinski kis,
dijonsko gorčico, sol in sveže mleti poper. Prilijemo oljčno olje in stepamo, da dobimo emulzijo. Dodamo šalotko in kisle kumarice.
■ Peteršilj in koper drobno do grobo sesekljamo.
Če solato pripravljamo v naprej, najprej uporabimo polovico solatnega prelive. Preostalega pa primešamo tik pred serviranjem.
■ Kuhano zelenjavo odcedimo in takoj stresemo na solatni preliv. Dodamo sesekljani zelišči in nežno, a dobro premešamo. Ko vročo zelenjavo stresemo na solatni preliv, se je slednji lepše oprime. Dobimo tudi bogatejši okus.
Serviranje
Krompirjeva solata s stročjim fižolom ali
francoska krompirjeva solata je lahka samostojna jed. Ali priloga k mesu (z žara). V naprej pripravljena solata ima boljši okus.
Sorodni recepti
Krompirjeva solata s stročjim fižolom
Kuharski leksikon
■
Krompir (Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega. Posebna poslastica je mladi krompir na številne načine.
Katere sorte krompirja so najbolj primerne za kuhanje gl. krompir. Pri soljenju kuhanega velja preprosto pravilo: 9 g soli / 1 l vode.
■
Krompir najbolje* začinjamo z (abecedno): ajovanom, baziliko, čebulo*, česnom*, čiliji, drobnjakom*, gorčico, hrenom, kajenskim poprom, karijevim praškom, koprom, koriandrom, krebuljico, kurkumo, limonami (zlasti z lupinico), lovorovimi listi, majaronom, meto, mleto rdečo papriko, muškatnim oreščkom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, poprom* (zlasti s črnim*), rimsko kumino, rožmarinom*, soljo*, timijanom* ali/in z žafranom.
■
Fižol je skupno ime za skupino stročnic. Glede na vzgojo ga delimo na nizkega (tudi grmičar) in na visokega (preklar). Po uporabi pa na stročji fižol in fižol v zrnju. Za stročji fižol so priljubljeni
maslenec, pri nas avtohtoni
ptujski maslenec. Z rumenimi stroki in z vijoličasto črnimi semeni.
Rani maslenec ima dolge rumene stroke in črno zrnje. Priljubljen je med vrtičkarji. Maslencu sta podobna
limski fižol (
P. limensis) in
šivov fižol (
P. lunatus). Oba sta cenjena zaradi mesnatih in širokih strokov, ki so izjemno okusni v solatah, enolončnicah in dušeni na maslu.
Sveža zelišča dajo jedi intenziven okus, zato z njimi ne varčujemo. Peteršilj in koper lahko nadomestimo / kombiniramo s pehtranom, baziliko ali/in s čemažem.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti. Pri sorti
leccino, ki nima veliko biofenolov, je kakovost olja pri stiskanju lahko odlična. Čez pol leta pa lahko ostane brez okusa. Nasprotno je lahko olje iz sorte
belica, z veliko biofenolov, tako grenko, da je lahko moteče. Razen za poznavalce, ki grenkost častijo.
Krompirjeva solata s stročjim fižolom
■
Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic. S kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, bolj pekočega okusa od klasične rumene gorčice. Ki ni ustrezen nadomestek.
■
Koper (Anethum graveolens), včasih tudi koprc ali sladki janež, je enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine. V kuhinji uporabljamo svežega in manj aromatičnega posušenega, užitni pa so lističi in semena.
Opozorila
Največ (rakotvornih) pesticidov med zelenjavo vsebujejo (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir in grah. Povprečno velik gomolj krompirja vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo. Kupujmo ekološko pridelanega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krompirjeva solata s stročjim fižolom ali
francoska krompirjeva solata (izvirno: salade de pommes de terre et haricot vert; French potato salad/(with Dijon dressing/; Französischer karoffelsalat mit grünen bohnen)
Géraldine, z bloga
LA CUISINE DE Géraldine (fr., angl., nem.)
■ številni različni viri
Géraldine