Priprava
■ Zelenjavno osnovo zavremo in jo pustimo na toplem. Beli del pora grobo sesekljamo. V manjšem loncu segrejemo olje. Česen grobo sesekljamo in ga skupaj s porom pražimo 3–4 minute. Pri srednji temperaturi, da se nekoliko obarvata.
■ Krompir olupimo in zrežemo na kolesca, debela dober centimeter. Stresemo jih v lonec, prilijemo vročo osnovo in posolimo. Pokrito zavremo, potem pa počasi kuhljamo 10–15 minut. Da se krompir čisto zmehča.
■ Koprivne lističe stresemo v lonec, premešamo in segrevamo (ne kuhamo!) 1 minuto. Lonec odstavimo, vsebino pa ohladimo.
■ Ohlajeno juho gladko zmiksamo. Dodamo 3/4 osmukanega pehtrana in limonov sok in zmiksamo še enkrat. Juho zavremo, nazadnje jo po okusu dodatno posolimo ali/in okisamo.
Serviranje
Vročo juho nalijemo v ogret jušnik ali v ogrete jušne krožnike/skodelice. Dodamo nekaj kisle smetane, po vrhu pa potresemo sveže mleti/strti poper in preostali pehtran.
Krompirjeva kremna juha s koprivami, limono in pehtranom je še okusnejša, če jo obrizgamo s tartufovim oljem. Gl. tudi
izboljšanje.
Nadomestek
■ Koprive lahko nadomestimo s špinačo.
■ Por lahko nadomestimo z 1 debelo šalotko.
■ Kislo smetano lahko nadomestimo z (grškim) jogurtom.
Izboljšanje
■ Če želimo še bolj fino kremno juho, zmiksano pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito.
■ Juho občutno izboljšamo, če ji pred serviranjem dodamo prepražene gobe. Na lističe zrezano/natrgano mešanico na hitro prepražimo na mešanici oljčnega olja in masla. Skupaj s strokom natrtega česna in z vršičkom rožmarina. Prepražene zalijemo z malo belega vina in pražimo, da vino izpari. Gobe posolimo.
■
Improvizirajmo. Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Nasveti
Koprive nabiramo spomladi in jeseni z rokavicami. Izbiramo vršičke mladih, svetlih rastlin. Vrh koprive primemo s prsti in ga odrežemo skupaj z nekaj vrhnjimi lističi. Mlade koprive ne pečejo. Koprive niso pekoče, če vršiček rastline z dvema ali tremi pari lističev previdno odtrgamo in lističe po spodnji strani pogladimo proti vrhu. Postopek ponovimo nekajkrat in rastlina je primerna za takojšnje uživanje.
Pojasnila
Krompir (
Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
Različice
Ideje
gl.
kopriva (številne
ideje);
krompir (številne
ideje);
zelenjavna osnova (številne
ideje)
Opozorila
■ Povprečen gomolj krompirja vsebuje (po teži) več rakotvornih pesticidov kot katero koli drugo živilo.
■ Koprive vsebujejo tudi nitrate, ki v kombinaciji z beljakovinami v telesu spodbujajo nastanek strupenih nitrozaminov. Zato jedi s koprivami ne pogrevamo.
Zanimivosti
Koprive uvrščamo med priljubljene užitne divje rastline. Pekoče so zaradi vsebnosti histamina in mravljične kisline. Gl.
opozorila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krompirjeva kremna juha s koprivami, limono in pehtranom (izvirno: nettle soup recipe)
Sylvia Fountaine, z bloga
feasting at home
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup različnih reči
trgovina