Predpriprava
■ KROMPIRJEVA JUHA Z LISIČKAMI IN FETO. Krompir olupimo in zrežemo na kockice (1,5 cm). Česen drobno sesekljamo. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice.
■ V loncu segrejemo žlico olja. Dodamo čebulo, ki jo pražimo kakih 5 minut. Med pogostim mešanjem. Da postekleni in se zmehča. Dodamo česen in pražimo še minuto.
Feto lahko opustimo, a bi bilo škoda, saj doda juhi veliko okusa. Lahko pa jo nadomestimo z mehkim ali s poltrdim kozjim sirom.
■ Čebulo poberemo iz lonca. Prilijemo žlico olja in zvišamo temperaturo. Na olje stresemo nakockan krompir. Pečemo ga 2 minuti brez mešanja. Da se nekoliko obarva. Nato ga pečemo še 1 minuto med mešanjem.
■ Prilijemo zelenjavno osnovo, primešamo kurkumo in zavremo. Vse skupaj počasi kuhljamo kakih 7 minut. Da se krompir zmehča.
Kurkumo lahko izpustimo. Dodamo jo le zaradi obarvanja juhe.
Krompirjeva juha z lisičkami in feto
■ Lisičke očistimo, če se le da, se izognemo pranju. Manjše pustimo vele, večje natrgamo na polovice ali četrtine. Stresemo jih v lonec, zavremo in kuhamo 1 minuto. Da se gobe zmehčajo, a ostanejo nekoliko čvrste.
■ Koper sesekljamo. Lonec odstavimo. Vmešamo smetano, limonov sok, sol (pozor: prihaja še slana feta), sveže mleti poper in koper.
Porcija jedi vsebuje pribl. 265 kalorij.
■ POSIP. Feto nadrobimo v skledico. Koper sesekljamo.
Serviranje
Vročo juho nalijemo v segret jušnik ali v segrete jušne skodelice / krožnike. Potresemo jo s feto in s koprom.
Krompirjeva juha z lisičkami in feto ali
smetanova juha z lisičkami je nadgradnja že sicer priljubljene juhe.
Shranjevanje
Juho lahko hranimo v hladilniku do 3 dni. Pred serviranjem jo segrejemo, a ne dovolimo, da zavre. Juha je primerna za zamrzovanje, le da jo v tem primeru pripravimo brez smetane.
Sorodni recepti
Krompirjeva juha z lisičkami in feto
Kuharski leksikon
■
Lisička (Cantharellus) je rod gob.
Navadna lisička (
C. cibarius)z luskasto in bledo različico sodi v I. jedilni razred, druge v II.
Sivo (
C. cinereus) in
lijasto lisičko (
C. tubaeformis) pogosto zamenjujemo s črno trobento.
Žolta lisička (
C. lutescens) je pri na zaščitena in je ni dovoljeno nabirati. Lisičke so poleg jurčkov pri nas najbolj priljubljene gobe. So pa tudi vsestransko uporabne. Najbolj priljubljene so v
krompirjevi juhi z lisičkami. Večini jedi z gobami izboljšamo okus, če dodamo vsaj malo lisičk. Dobre so tudi z jajci, v omakah, vložene v kis in celo ocvrte.
Lisičke so zaradi barve, strukture, oblike in okusa za mnoge najboljše gobe sploh. Na splošno pa velja, da je vsaka gobja jed boljša z mešanico gob.
■
Pranju lisičk se po možnosti izognemo. Zato, ker med pranjem vpijajo vodo. Gobe očistimo s kuhinjskim čopičem ali s krtačko ali z navlaženo papirnato brisačo. Zelo umazane le na hitro oprhamo s hladno vodo. Oprhane odcedimo, za praženje pa tudi posušimo.
■
Poprovec (Piper) je rastlina, ki zraste do 15 m visoko, vendar ga zaradi ekonomičnosti obrezujejo na pribl. 6 m. Znanih je več kot 600 vrst. Plodovi so: zeleni poper (nezrelo zrnje), črni poper in beli poper (strojno olupljeni črni). Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Vsejedi lahko zelenjavno osnovo nadomestijo s piščančjo.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da po nekaj dneh porumeni.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krompirjeva juha z lisičkami in feto ali
smetanova juha z lisičkami (izvirno:
chanterelle soup)
Aleksandra, z bloga
everyday delicious
■ številni različni viri