Priprava
■ (
video) Belušno zeleno olupimo in jo narežemo na koščke. Jagnjetino oprhamo pod tekočo vodo, nato jo posušimo in narežemo na pribl. 2,5 cm velike koščke.
■ V večji posodi segrejemo žlico olja, na katerem pri visoki temperaturi prepražimo polovico mesa, da se rjavkasto obarva. Korenček medtem očistimo in ga narežemo na debelejša kolesca. Prepraženo meso predenemo na toplo, potem pa prepražimo še drugo polovico mesa. Čebulo grobo sesekljamo.
■ Meso predenemo k že prepraženemu. Temperaturo znižamo na srednjo. V posodo nalijemo še žlico olja, potem pa dodamo čebulo, korenček in zeleno. Zelenjavo pražimo med občasnim mešanjem 4 do 6 minut, da se čebula zmehča.
■ Meso stresemo na zelenjavo. Prilijemo čisto
govejo juho, dodamo lovorov list in posolimo. Zavremo.
■ Pečico ogrejemo na 160 stopinj. Krompir olupimo in ga narežemo na debelejša kolesca.
■ Ko vsebina v posodi zavre, jo odstavimo. Vanjo stresemo krompir, ki ga s kuhalnico premešamo z zelenjavo in z mesom. Dodamo maslo, vse skupaj pa dodatno posolimo in začinimo s sveže mletim poprom; gl. nasveti. Posodo pokrijemo, potem pa jo položimo v ogreto pečico za približno 90 minut, da se krompir po vrhu rjavo obarva.
Serviranje
Krompirjeva enolončnica z jagnjetino je odlična samostojna jed, h kateri ponudimo izbran
kruh (številne različice). Lahko pa s kruhom obložimo široko servirno skledo, potem pa po njem nalijemo vročo enolončnico in ponudimo.
Nakup
Jagnjetina je najboljša od februarja do junija, najokusnejše, najbolj nežno in sočno pa je 3 do 4 mesece staro
jagnje; gl. tudi
pojasnila. Jagnjetino tradicionalno pripravljamo tudi za velikonočne praznike.
Nadomestek
■ Čisto govejo juho lahko nadomestimo s cenejšo
kostno juho.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■
Krompirjeva enolončnica z jagnjetino je okusnejša, če kuhano ohladimo, ohlajeno pa pokrijemo in čez noč položimo v hladilnik. Da se okusi prepojijo.
■ gl.
nakup
Nasveti
■ Krompir z gladko lupino je primeren za solate, pečenje in praženje, krompir s hrapavo lupino pa uporabljamo za krompirjevo testo (za njoke, kruh ipd.) in pireje.
■ Ko v posodo primešamo krompir, lahko vse skupaj prelijemo v lepo ognjevarno posodo (s pokrovom). Ob koncu kuhanja lahko takšno posodo neposredno iz pečice prenesemo na mizo.
Triki
■ Solzam med rezanje/sekljanjem čebule se izognemo tako, da čebulo pred tem za 30 minut položimo v hladilnik ali v hladno vodo. Pomaga tudi, če med rezanjem/sekljanjem čebule žvečimo žvečilni gumi.
■ Če posoda, v kateri bomo jed potisnili v pečico, ne tesni dobro, med posodo in pokrov položimo kos alu folije. Potem pa pokrovko pritisnemo na posodo.
Pojasnila
■ K jagnjetini v večini držav uvrščajo živali stare 3 do 12 mesecev. Klanje mlajših živali je praviloma prepovedano, starejše pa štejemo med ovčetino. Gl. tudi
nakup.
■ Belušna zelena je pravzaprav delikatesna, hrustljava (gomoljna)
zelena.
Različice
■ gl. enolončnice (številne
različice); jagnječja enolončnica (
različice); krompirjeva enolončnica (
različice) ipd.
■ Improvizirajmo. Z zeleno, s česnom, paradižnikom ali s paradižnikovo mezgo, z mleto rdečo papriko ali/in s podobnimi dodatki.
Ideje
gl. jagnječje pleče (številne
ideje); jagnjetina (številne
ideje); korenček (številne
ideje);
krompir (številne
ideje)
Opombe
■ Pri enolončnicah ločimo tri glavne skupine: zelenjavne, mesne in mešane enolončnice.
■ Pri korenčku se dragoceni A vitamin sprosti komaj tedaj, ko se korenček med termično obdelavo veže z maščobo.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
■ Med zelenjavo vsebuje največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah.
■ Čebula je varovalno živilo (gl.
zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
Zanimivosti
■ Pri lupljenju surovega krompirja je odpadka približno 20 %, pri lupljenju kuhanega pa približno 10 %.
■ Mlado jagnje so že od nekdaj pripravljali kot znak žrtvovanja ob posebnih priložnostih, zlasti ob poroki, rojstvu in za Veliko noč.
Viri
■ dopolnjen recept
krompirjeva enolončnica z jagnjetino (izvirno: Angie’s Skehan family Irish stew)
Donala Skehana, z bloga
DONAL (angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Donala Skehana