■ Krompir očistimo, operemo in neolupljenega pristavimo in zavremo v hladni, soljeni vodi. Kuhamo ga 25 do 30 minut oziroma do mehkega. ■ Meto oprhamo pod tekočo hladno vodo, dobro odcedimo in drobno sesekljamo. ■ Čebulo olupimo in karseda drobno sesekljamo. ■ Kuhan krompir olupimo in pretlačimo. Primešamo mu maslo, limonin sok ter drobno sesekljana čebulo in meto. Na vse skupaj drobno nastrgamo limonino lupino, potem pa dobro premešamo; gl. nasveti.
Serviranje
Krompirjev pire z meto in limono ali pire krompir z limoninim sokom in lupino je klasična krompirjeva priloga. Pred serviranjem ga potresemo s čilijem v prahu. Vroč ali hladen pire se poda k mesu z žara in h karijem.
Nadomestek
■ Čebulo nadomestimo z ustrezno težo šalotke. ■ Limone lahko nadomestimo z limetami, ki so nekoliko bolj kisle in aromatične.
Izboljšanje
gl. nadomestek in nasveti
Nasveti
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. ■ Pri pripravi krompirjevega pireja je zelo pomembno, da izberemo podobno velike gomolje, ki bodo skuhani istočasno. ■ Meta je najboljša julija in avgusta, ko vsebuje največ listne mase in eteričnih olj. ■ Kuhan krompir pred lupljenjem nekoliko ohladimo, da iz njega izpari nekaj odvečne vode. Krompir odcedimo, posodo pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo 5 do 10 minut. Postopek pospešimo, če kuhan krompir odcedimo, potem pa ga za minuto znova postavimo na štedilnik.
Pojasnila
Škrob se nahaja v površinskem delu gomolja, beljakovine pa tik pod lupino. Zato je kuhanje krompirja v oblicah priporočljivo tudi s tega vidika. Gl. tudi opombe.
■ Meto lahko uspešno gojimo v cvetličnih lončkih na kuhinjski okenski polici. ■ Pri lupljenju surovega krompirja je odpadka približno 20 %, pri lupljenju kuhanega pa približno 10 %. Gl. tudi pojasnila. ■ Podobno pripravljamo tudi številne druge pireje; gl. pire.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo. ■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. zanimivosti ■ Krompir je prva zelenjava, ki naj bi jo vzgojili v vesolju.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo (gl. opozorila), limone, (beli) krompir in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Viri
številni različni viri
” Najpomembnejši del priprave kakovostnega krompirjevega pireja je mešanje, med katerim v krompir vmešamo zrak. “
Sorodni recepti
Hrustljavo pečeni mladi krompir
Mladi krompir v vseh oblikah sodi med najboljše krompirjeve priloge. Tokrat ga zapeljivo odišavimo s česnom, z ...
(5.00; 3 ocene)
Odličen pražen krompir po apihovo
Odlična, najbolj preprosta in osnovna različica priljubljene krompirjeve priloge, brez odvečnih dodatkov, le s ...
(5.00; 17 ocen)
Pečeni krompir s parmezanom
Pahljačasto zarezan krompir, ki ostane v kosih, spečemo z glavicami česna in z limonovimi krhlji. Pa z izbranim ...