■ Krompir skuhamo, olupimo in pripravimo krompirjev pire. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ V kozici pristavimo maslo, na katerem počasi prepražimo sesekljano čebulo, da se zmehča, a ne obarva. ■ Krompirjevemu pireju primešamo prepraženo čebulo z maslom. ■ Z metlico v krompir vmešamo crème fraîche in (sveže stisnjen) pomarančni sok, da dobim lahek, penast pire. Pireju nazadnje primešamo drobno nastrgano lupino pol pomaranče.
Serviranje
Krompirjev pire s pomarančami ali pire krompir s pomarančnim sokom in lupino je nenevadna krompirjeva priloga, ki se še posebej lepo ujame z raki. Pire pred serviranjem potresemo s preostalo drobno naribano pomarančno lupino.
Nadomestek
Čebulo nadomestimo z ustrezno težo šalotke.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. ■ Pri pripravi krompirjevega pireja je zelo pomembno, da izberemo podobno velike gomolje, ki bodo skuhani istočasno. ■ Kuhan krompir pred lupljenjem nekoliko ohladimo, da iz njega izpari nekaj odvečne vode. Krompir odcedimo, posodo pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo 5 do 10 minut. Postopek pospešimo, če kuhan krompir odcedimo, potem pa ga za minuto znova postavimo na štedilnik.
Pojasnila
■ Škrob se nahaja v površinskem delu gomolja, beljakovine pa tik pod lupino. Zato je kuhanje krompirja v oblicah priporočljivo tudi s tega vidika. Gl. tudi opombe. ■ Crème fraîche (fr.) je francoski mlečni proizvod iz pasteriziranega kravjega mleka. Sladki smetani dodajo mlečno kislinsko bakterijo, ki smetano zgosti, hkrati pa ji da značilen oster okus brez kislosti. Crème fraîche je naprodaj tudi v nekaterih večjih trgovskih centrih v Sloveniji. ■ Najpomembnejši del priprave kakovostnega krompirjevega pireja je mešanje, med katerim v krompir vmešamo zrak. Pire mešamo toliko časa, da nas zaboli rama. Vzamemo si nekaj počitka, po potrebi dodamo še malo mleka, potem pa znova mešamo do bolečine v rami.
Pri lupljenju surovega krompirja je odpadka približno 20 %, pri lupljenju kuhanega pa približno 10 %. Gl. tudi pojasnila.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo. ■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume vse pogosteje okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo (gl. opozorila), pomaranče in (beli) krompir uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
V 18. stoletju so poznali kakih 10, leta 2005 pa že več kot 2.000 sort krompirja.
Viri
številni različni viri
” Crème fraîche je naprodaj tudi v nekaterih večjih trgovskih centrih v Sloveniji. “
” Najpomembnejši del priprave kakovostnega krompirjevega pireja je mešanje, med katerim v krompir vmešamo zrak. “