■ Maslo vzamermo iz hladilnika, da se segreje na sobno temperaturo. ■ Krompir očistimo, operemo in neolupljenega pristavimo in zavremo v hladni vodi. Kuhamo ga 25 do 30 minut. ■ Mleko pristavimo in zavremo. ■ Kuhan krompir odcedimo in pustimo stati dve, tri minute, da se odpari. ■ Krompir pretlačimo. Primešamo mu pol masla in 2 žlici vročega mleka, potem pa ga odločno mešamo in prilijemo še 2 žlici mleka. Na krompir drobno nastrgamo parmezan, potem pa vse skupaj dobro premešamo, da se sir povsem izgubi v krompirju. Med nenehnim mešanjem dodamo še preostala maslo in vroče mleko. ■ Krompir nazadnje poskusimo in po potrebi dosolimo.
Serviranje
Krompirjev pire s parmezanom ali pire krompir po italijansko je idealna priloga k telečjim jetrom po beneško ali k piščančjim jetrom z žajbljem.
Nadomestek
Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc.
Nasveti
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. ■ Pri pripravi krompirjevega pireja je zelo pomembno, da izberemo podobno velike gomolje, ki bodo skuhani istočasno. ■ Kuhan krompir pred lupljenjem nekoliko ohladimo, da iz njega izpari nekaj odvečne vode. Krompir odcedimo, posodo pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo 5 do 10 minut. Postopek pospešimo, če kuhan krompir odcedimo, potem pa ga za minuto znova postavimo na štedilnik.
Pojasnila
■ Škrob se nahaja v površinskem delu gomolja, beljakovine pa tik pod lupino. Zato je kuhanje krompirja v oblicah priporočljivo tudi s tega vidika. Gl. tudi opombe. ■ Osnovna ideja krompirjevega pireja je, da v krompir vtepemo tekočino, maščobo in zrak. Pravi krompirjev pire je gladek, lahek, puhast, kremast in okusen.
■ Siri se lepo ujamejo s krompirjem, še posebej pri gratinih. ■ Znane so tudi druge oblike kuhanega krompirja: kuhan mladi krompir s slanino in čebulo (po berryjsko), krompir šefa kuhinje, kuhan krompir po angleško, kuhan krompir v oblicah, soparjen krompir itd.
Opombe
■ Pri lupljenju surovega krompirja je odpadka približno 20 %, pri lupljenju kuhanega pa približno 10 %. Gl. tudi pojasnila. ■ Podobno pripravljamo tudi številne druge pireje; gl. pire. ■ Marcella Hazan, avtorica svetovno znane kuharice The Classic Italian Cookbook, v navedeni knjigi ugotavlja, da sta edini okusni italijanski jedi s krompirjem njoki in tale v detajle dodelan krompirjev pire s parmezanom.
Opozorila
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo. ■ Kadar krompir pretlačimo skozi cedilo, to storimo navpično. Če ga tlačimo s krožnimi gibi, postane lepljiv. Enak, sicer užiten, a neugleden rezultat dobimo, če krompir zmiksamo v električnem mešalcu. ■ Parmezan je v kuhinji najpogosteje začimba, zato ga jedem dodajamo varčno. Prevelika količina naribanega sira lahko zaduši ostale okuse.
Zanimivosti
Originalni parmezan iz okolice Parme je od leta 1951 zaščiten z blagovno znamko parmigiano reggiano (it.), ki zagotavlja izvor in kakovost sira. O tem priča na skorji odtisnjen pečat. Domnevni parmezan s črno skorjo, ki ga proizvajajo v Trentinu, ni originalni parmezan.
” Marcella Hazan, avtorica svetovno znane kuharice The Classic Italian Cookbook, v navedeni knjigi ugotavlja, da sta edini okusni italijanski jedi s krompirjem njoki in tale v detajle dodelan krompirjev pire s parmezanom. “
Blago pekoči pečeni krompir s česnom
Zunaj prijetno hrustljav in zanimivo, blago pekoče začinjen, znotraj pa mehak krompir, narezan na karseda podobno ...
(5.00; 3 ocene)
Pečen krompir
Klasična, po vsem svetu priljubljena krompirjeva priloga. (Ne)olupljeni krompir najpogosteje narežemo, začinimo in ...