Priprava
■ Krompir olupimo in zrežemo na večje koščke. Pristavimo ga v hladni, soljeni vodi, zavremo in kuhamo kakih 20 minut. Da se zmehča.
■ Sredi kuhanja krompirja pristavimo maslo v manjši ponvici. Počasi ga stopimo in počakamo, da se začne peniti.
■ Mleko segrejemo.
■ Česen pretlačimo in stresemo na stopljeno maslo. Temperaturo znižamo česen pa pražimo med nenehnim mešanjem. Da se rjavo obarva, tedaj ga odstavimo.
■ Krompir odcedimo, potem pa nanj precedimo česnovo maslo skozi gosto cedilo. Hrustljavi česen iz cedila prihranimo.
■ Parmezan drobno naribamo na krompir. Prilijemo 2,4 dl vročega mleka, potem pa krompir pretlačimo in mešamo. Da dobimo gladek, kremni pire. Po potrebi prilijemo mleko, pire pa po potrebi dosolimo.
■ Parmezan drobno naribamo. Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo.
Serviranje
Krompirjev pire s česnovim maslom in parmezanom ponudimo s hrustljavim česnom, s parmezanom in s peteršiljem. Ponudimo ga kot prilogo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Nasveti
■ Ko kupujemo česen, izbiramo velike, čvrste glavice s suho, celo lupino. Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Maslo pred topljenjem narežemo na kocke, da se hitreje in enakomerneje stopi.
Pojasnila
■ Krompir (Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo približno 550 litrov mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
Različice
gl.
krompirjeve priloge (številne
različice);
krompirjev pire (številne
različice)
Ideje
■ gl.
krompir (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
■ Sorte krompirja za kuhanje (abecedno; S=slovenska sorta): adora; agata; agria; ambition; anuschka; arinda; arizona; arrow; barcelona; bellarosa; bistra (S); carlingfor; carrera; catania; casablanca; colombo; concordia; cristina; cvetnik (S; tudi za solate); desiree; elfe; el mundo; essmee (voden); excellency; fabiola; fabula; franceline; frisia; jazzy; jelly; kennebec; kis kokra (S); kis mirna (S); kis mura (S); kis sora (S); kis vipava (S); kresnik (S; tudi za solate); lady christl; lusa; madeleline; manitou; marabel; maris bard; minerva; monte carlo; mozzart; musica; natascha; primura; pšata (S); ramos; red scarlet; red fantasy; riviera; romano; rudolph; sante; savanna; solara; sylvana; toscana; ulster sceptre in volare (voden).
Opombe
Originalno ime sira
parmigiano reggiano je zaščiteno že od leta 1954. Izdelava sira je omejena na območja Bologne, Reggia Emilije, Mantove, Modene in Parme.
Opozorila
Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
Zanimivosti
■ Prvi Slovenec, ki je pisal o krompirju, je bil Marko Pohlin (1735-1801), ki mu je zapel hvalo v knjigi
Kmetam za potrebo inu pomoč (1798). Valentin Vodnik (1758-1819) ima v svojih
Kuharskih bukvah (1799) le dva recepta za pripravo krompirja,
krompir s siram in
krompirjovi cmoki.
■ Za kilogram parmezana porabijo 16 litrov mleka.
■ Peteršilj ima drugačen vonj in okus na dan za cvet in na dan za korenino. Povsem različen vonj, okus in hranilno vrednost ima peteršilj iz rastlinjaka, s pognojene njive in iz ekološkega vrta.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krompirjev pire s česnovim maslom in parmezanom (izvirno: garlic-parmesan browned butter mashed potatoes)
Karine, z bloga
Cafe Delites (angl.)
■ številni različni viri