Priprava
■ KROMPIRJEV OBLAK. Izberemo podolgovat krompir, ki ga olupimo. Podolžno ga obrežemo na širino 5 cm. Nato ga – najbolje s strgalom za parmezan/tartufe ali s kakovostno mandolino -, podolžno nastrgamo na pribl. 1/2 mm (!) tanke, prosojne rezinice. Krompirjeve rezinice s prsti razgrebemo, da niso zlepljene.
■ V teflonski ponvi segrejemo žlico olja pri srednji temperaturi. Na sredo ogrete ponve stresemo polovico nastrganega krompirja; kakih 15 cm v širino in pribl. 5 cm visoko; gl.
nasveti. Pazimo, da se krompir ne dotika roba ponve (!), ki je prevroč. Krompir pečemo 3 minute.
■ Maslo stopimo.
■ Drugo polovico krompirjevih reznic stresemo na prve. Pokapljamo jih s polovico masla, krompir pa pečemo še pribl. 2 minuti.
■ Ko je krompir spodaj zlato rjav in hrustljav, ga obrnemo; po potrebi prilijemo še malo olja. Krompir pečemo še 5 minut. Zadnjo minuto ga pokapljamo s preostalim maslom.
■ Jed blago začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Nato ga zvrnemo na krožnik in blago začinimo še po drugi strani.
Serviranje
Krompirjev oblak ali oblak iz krompirja ponudimo kot prigrizek ali kot krompirjevo prilogo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Za oblak iz krompirja je najbolj pomemben zelo tanko nariban krompir
Nasveti
■ Improvizirajmo. Krompir najbolje* začinjamo z (abecedno): ajovanom, baziliko, čebulo*, česnom*, čiliji, drobnjakom*, gorčico, hrenom, kajenskim poprom, karijevim praškom, koprom, koriandrom, krebuljico, kurkumo, limonami (zlasti z lupinico), lovorovimi listi, majaronom, meto, mleto rdečo papriko, muškatnim oreščkom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, poprom* (zlasti s črnim*), rimsko kumino, rožmarinom*, soljo*, timijanom* ali/in z žafranom.
■
Če hočemo krompirjev oblak oblikovati v pravilen krog, si pomagamo z okroglim obročem (15 cm). Ko krompir oblikujemo, obroč odstranimo. Znova ga lahko dodamo, ko potresemo drugi del krompirjevih rezinic.
Pojasnila
Čvrste sorte krompirja so na splošno primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. Čvrste ali mesnate sorte imajo praviloma nekoliko bolj ovalne gomolje. Gl.
sorte krompirja za pečenje.
Krompirjev oblak v ponvici
Različice
Ideje
gl.
krompir (številne
ideje)
Opombe
Malo olja omogoči, da se krompir speče bolj enakomerno. Maslo pa dodamo za perfekten okus.
Krompirjev oblak ali oblak iz krompirja
Opozorila
■ Samo z zelo tanko nastrganim krompirjem dosežemo želeno prostornino in zračnost krompirjevega oblaka.
■ Krompirja ne začinjamo sredi pečenja, sicer postane presladek in izgubi svojo prostornino.
■ Med zelenjavo vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir in grah. Povprečen gomolj krompirja vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo.
Zanimivosti
Kolumb krompirja sploh ni videl, saj ga na Karibih, kjer je pristal s svojimi ladjami, ni bilo. Z njim se je srečal šele Francisco Pizarro, ko je l. 1532 prišel do Peruja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krompirjev oblak ali
oblak iz krompirja (izvirno: cloud-9 chips-like potato hash)
Mandy Lee, z bloga
LADY&PUPS
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Mandy Lee
Mandy Lee
Oblak iz krompirja