Priprava
■ Krompir olupimo, razpolovimo, pristavimo v hladni vodi, zavremo in kuhamo približno 25 minut. Model za narastek s prostornino 2 litrov namažemo z maslom in potresemo z moko.
■ Kuhan krompir odcedimo, pretlačimo, stresemo v večjo skledo in ohladimo.
■ Pečico ogrejemo na 220 °C. Grojer in čedar drobno nastrgamo, gorgonzolo pa zdrobimo na koščke. Ohlajenemu krompirju primešamo rumenjake in vse tri sire. Maso začinimo s soljo in sveže mletim belim poprom ter dobro premešamo.
■ Beljake stepemo v čvrst sneg, ki ga postopoma in nežno vmešamo v pripravljeno zmes. To nalijemo v pripravljen model, ki ga za 35 do 40 minut potisnemo v segreto pečico.
Serviranje
Krompirjev narastek s tremi siri ponudimo kot toplo predjed neposredno iz pečice.
Nadomestek
■ Grojer lahko nadomestimo z enako količino sirov comté, beaufort ali ementalec.
■ Za odtenek pikantnejšo jed pripravimo, če gorgonzolo nadomestimo ali kombiniramo z rokforom.
■ Beli poper nadomestimo s sveže nastrganim muškatnim oreščkom.
Izboljšanje
gl. nadomestek
Nasveti
Narastek nam uspe, če stepemo trd beljakov sneg (in ga nežno vmešamo v zmes), če med peko ne odpiramo vrat pečice in če med prenosom narastka iz pečice na mizo ne trčimo ob prepih.
Triki
■ Med številnimi sortami krompirja, si je težko zapomniti, katera sorta je primerna za posamezne vrste termične obdelave oziroma priprave. Nadvse preprost test pa nam da takojšnji odgovor na eno od dilem. V posodi zmešamo vodo in sol v razmerju 10: 1 v korist vode. Vanjo položimo krompir: Če plava, ga uporabimo za solato, če potone, pa za pečenje ali pire.
■ Če hranimo jajca v hladilniku obrnjena s širšim koncem navzgor, ostanejo dlje časa sveža.
■ Če želimo pripraviti narastek s kapo, si lahko pomagamo tudi tako, da na zunanji rob modelčka pritrdimo obod iz peki papirja. Pred serviranjem ga odstranimo.
Pojasnila
■ Barva jajčnega rumenjaka je odvisna od krme kokoši. Zato je napačno mnenje, da so kakovostna le tista jajca, ki imajo izrazito rumen rumenjak.
■ Grojer je odličen švicarski trdi sir, z izrazitim, a prijetnim okusom. Avtentični grojer prihaja iz kraja Gryere, znane pa so tudi številne krajevne različice, na primer beaufort in appenzeller.
■ Pravilno pripravljena zmes za narastek pade z žlice. Pri pregosti narastek ne naraste, preredka pa iz beljakovega snega iztisne zrak, namesto da bi se z njim pomešala.
Različice
Ideje
gl.
krompir (številne
ideje)
Opombe
Če pustimo narastek 15 do 20 minut v ugasnjeni pečici, se ne bo sesedel. Seveda pa pazimo, da ga pri tem ne zažgemo.
Opozorila
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Ko je zmes za narastek pripravljena, z njo nemudoma nadenemo model(čke), te(ga) pa takoj potisnemo v segreto pečico. Če pripravljena zmes stoji, upade še pred pečenjem.
Zanimivosti
■ Krompir naj bi na področju Čila uživali celo 5000 let pr.n.št. V Evropo je prišel v 16. stoletju, vendar so ga sprva uporabljali le kot okrasno rastlino. Na Škotskem in Irskem so ga ignorirali, ker ni bil omenjen v Svetem pismu. V Burgundiji so ga imeli za povzročitelja gobavosti in kuge, v Švici pa je veljal za povzročitelja jetike.
■ V 18. stoletju so poznali kakih 10, leta 2005 pa že več kot 2.000 sort krompirja.
Viri
■ dopolnjen recept krompirjev narastek s tremi siri (izvirno: potato soufflé) s portala
ELLE à TABLE
■ številni različni viri