Predpriprava
■ KROFI PO TOSKANSKO (bomboloni so opazno manjši od nam bolj znanih
pustnih krofov) Krompir operemo, opranega pa pristavimo v toliko hladne vode, da ga prekriva za 2, 3 cm. Vodo zavremo, krompir pa skuhamo do mehkega; po navadi zadostuje 25–30 minut, glede na velikost gomoljev.
Kdor ni vešč priprave krofov, naj obišče članek Napake, nasveti in triki pri pripravi krofov.
■ Kvas nadrobimo v toplo vodo, da se stopi. Kuhan krompir odcedimo, potem pa ga pristavimo za minuto, dve, da izpari odvečna voda. Maslo počasi stopimo.
■ Kuhan krompir odcedimo, odcejenega pa pristavimo za minuto dve v isti posodi. Da izpari odvečna voda. Nato krompir olupimo in ohladimo do toplega.
■ V veliko skledo presejemo moko, nanjo pa pretlačimo topel krompir. Dodamo sladkor, naribano limonovo lupinico in vodo s stopljenim kvasom. Sestavine začnemo gnesti, vmes pa postopoma vmešamo rumenjake, stopljeno maslo in sol. Testo je sprva precej lepljivo, a nikar ne dodajaj moke.
■ Delovno površino blago pomokano in nanjo postrgamo testo. Gnetemo ga, da postane gladko in prožno, elastično. Testo oblikujemo v kroglo, ki jo položimo v skledo, premazano z oljčnim oljem. Pokrijemo ga s kuhinjsko krpo in pustimo, da vzhaja na dvojno količino, kaki 2 uri.
Priprava
■ Vzhajano testo preložimo na blago pomokano delovno površino. Z dlanmi ga nekoliko sploščimo, potem pa ga razvaljamo pribl. 1 cm debelo. Z okroglim modelčkom (6 cm) izrežemo testene kroge. Ostanke testa na hitro pregnetemo, razvaljamo in izrežemo še preostale kroge. Blago jih pomokamo, pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo, da vzhajajo na dvojno velikost.
■ V ponvi ali v posodi segrejemo olje za cvrenje tik pred koncem vzhajanja. Pazimo, da je v posodi toliko olja, da krofki lahko plavajo in ob tem dobijo značilno sredinsko svetlo obrobo. Optimalno ogreto olje ima temperaturo 155–160 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, v segreto olje potopimo del lesene kuhalnice. Če se okoli potopljenega dela takoj naberejo drobni mehurčki, je olje pravšnje.
■ Nekaj krofkov položimo v ogreto olje. Cvremo jih nekaj minut. Ko se po spodnji strani zlato rjavo obarvajo, jih obrnemo in ocvremo še po drugi strani. Ocvrte predenemo na cedilo, obloženo s papirnatimi brisačami. Še vroče potresemo s sladkorjem v prahu. Podobno ocvremo še preostale.
Serviranje
Ocvrte in odcejene krofe ob strani nadevamo s pomočjo dresirne vrečke in podolgovatega, ozkega nastavka. Z
vanilijevo kremo, s poljubno domačo marmelado ali z džemom (številne
različice), s čokolado, s
slaščičarsko kremo ipd.
Krofi po toskansko, bomboloni (
bombolone) so najboljši toplo, okusni pa so tudi hladni. Tudi za zajtrk. V lepi škatli so tudi slastno darilo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Krofi po toskansko, bomboloni so tradicionalno nadevani z
vanilijevo kremo. Lahko pa uporabimo tudi
čokoladno kremo,
domačo nutello ali pd.
Nasveti
■ Pred cvrenjem štedilnik okoli posode za cvrenje prekrijemo z alu folijo.
■ Za cvrenje izbiramo (rafinirana, ne ekstra deviška!) olja z visoko točko dimljenja, to sta predvsem rumenikovo (260) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo, sezamovo in palmovo olje ali kuhano maslo (
ghee; vsi 230 °C).
Krofi po toskansko, bomboloni
Pojasnila
■ Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Pri mehki moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Kar pa ne pomeni, da z gladko moko ne moremo speči kakovostnega kruha. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Olje je mastna, vnetljiva, pri običajni temperaturi tekoča, v vodi netopna tekočina rastlinskega, živalskega ali mineralnega izvora. Rastlinska olja pridelujejo iz sadežev ali semen arašidov, argana, bučnih semen, gorčice, grozdnih pešk, kokosa, koruze, lanu, lešnikov, ogrščice, oljk, oljne repice, orehov, osata, palme, sezama, soje, sončnic, žitnih kalčkov itn
Različice
Ideje
■ gl.
krompir (številne
ideje);
kvašeno testo (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
■ Isto olje za cvrenje v domačem gospodinjstvu uporabimo 3- do 5-krat. Olje po cvrenju precedimo. Precejeno olje lahko kombiniramo s svežo maščobo za praženje ali pečenje krompirja.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja zdravniki odsvetujejo. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob, hkrati pa zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe, ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih.
Viri
■ dopolnjen recept
krofi po toskansko, bomboloni (izvirno:
Tuscan bomboloni),
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia
■ skoraj
vse o bombolonih (Wikipedia)