Predpriprava
■
KVAŠENO TESTO. Mleko pristavimo in ga segrejemo. Kvas nadrobimo v mlačno mleko in ga pustimo vzhajati.
■ Moko presejemo v večjo skledo. Dodamo rum, limonin sok in ščepec soli. V kotličku stepemo kislo smetano, jajca in vanilij sladkor. To kremo postopoma in izmenjaje s kvasom vlivamo k moki. S kuhalnico drobno stepamo, da pripravimo rahlo, gladko testo, ki odstopa od posode. Stepamo ga 30 minut, postopek pa je preprostejši in hitrejši z električnim pripomočkom.
■ Testo pokrijemo s prtom in ga pustimo vzhajati 45 minut.
KROFI, KI VEDNO USPEJO: Pustni krofi gospe Rosane
Priprava
■ Vzhajano testo predenemo na pomokano delovno površino. Razvaljamo ga približno 2 cm debelo, potem pa z ustreznim modelom izrežemo krofe. Zlagamo jih na prt in pustimo vzhajati 15 minut. Vmes jih enkrat obrnemo.
Kdor ni vešč priprave krofov, naj obišče zapis: NAPAKE, NASVETI IN TRIKI PRI PRIPRAVI KROFOV
■ Tik pred koncem vzhajanja segrejemo olje na približno 140 stopinj. V njem krofe po obeh straneh zlato rjavo ocvremo.
■ Vroče ali ohlajene krofe s strani nadenemo z marmelado, s katero smo napolnili brizgalno vrečko z ustreznim nastavkom. Nazadnje jih potresemo s sladkorjem v prahu.
Serviranje
Krofi ali
krofi po dunajsko so sladica, ki jo ponudimo toplo ali hladno. Za pusta še posebno.
Nadomestek
■ Kvas lahko nadomestimo s pecilnim praškom, ki ga presejemo skupaj z moko.
■ Mleko lahko nadomestimo z mlačno vodo ali sladko smetano.
■ Rum nadomestimo s konjakom ali tropinovcem.
■ Marelično marmelado lahko nadomestimo z drugo po svojem okusu.
Krofi
Izboljšanje
■ Krofi so okusnejši z drobno nastrgano limonovo lupinico.
■ Testo je bolj luknjičavo, če ga med vzhajanjem enkrat ali dvakrat pregnetemo. Na ta način iz testa iztisnemo nakopičeni ogljikov dioksid. Kvasovke tako dobijo nekaj prepotrebnega kisika, da se razmnožujejo in omogočajo bolj luknjičavo testo.
Nasveti
■ Vse sestavine, posodo in kuhinjske pripomočke, ki jih potrebujemo za pripravo kvašenega testa, segrejemo na sobno temperaturo.
■ Za krofe pripravljamo testo, ki je nekoliko mehkejše od običajnega. Če za izrezovanje nimamo ustreznega modela, si pomagamo s kozarcem.
■ V segreto olje položimo testni krof. Da ugotovimo, če je testo zadosti vzhajalo in če je temperatura olja prava. Pravilno vzhajan krof se v olje potopi do polovice. Od tod rumeni venček.
■ Krofe polagamo v olje s stranjo, ki je bila na delovni površini. Nekateri viri trdijo ravno nasprotno. Zagotovo pa cvremo najprej pokrite, ko jih obrnemo, pa brez pokrovke.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Krofe lahko nadenemo tudi drugače. Iz razvaljanega testa z obodom izrežemo kroge. Na vsakega položimo po žličko marmelade, potem pa jih pokrijemo z drugim krogom testa. Robove stisnemo, krofe pa obrežemo z nekoliko ožjim obodom.
■ Testo lahko preprosto razvaljamo in razpolovimo. Na eno polovico položimo kupčke z marmelado, vse skupaj pa prekrijemo z drugo polovico. Pri izrezovanju pazimo, da je marmelada vsaj približno na sredini. Sicer se bodo krofi med peko obračali. Za obračanje med cvrenjem pa je vzrok lahko tudi drugje. Če se krof med cvrenjem potopi za več kot pol, testo ni bilo zadosti vzhajano. Če se v maščobi med cvrenjem obrača, pa je bilo vzhajano preveč.
■ Na površini pravilno obdelanega testa se tvorijo mehurčki. Ti potrjujejo, da smo v testo vtepli zadosti zraka, nujno potrebnega za rast kvasovk.
■ Če testu dodamo rumenjake, je rahlejše. Če mu dodamo cela jajca, je gostejše. Če vzhaja prekratek čas, je gosto in težko. Predolgo vzhajano pa postane pustega okusa in grde barve.
Različice
■ KROFI - RAZLIČICA PO SESTAVINAH. 1 kg moke, 80 g sladkorja, 5 dl mleka, 80 g masla, 5 rumenjakov, 40 g kvasa, 1 vanilij sladkor, 0,5 dl ruma, lupina 1/2 limone, 1 ščep soli; olje za cvrenje; pribl. 300 g marelične marmelade; sladkor v prahu.
■ BOLJŠI KROFI. 1 kg moke, 70 g sladkorja, 70 g masla, 5 dl mleka, 7 rumenjakov, 45 g kvasa, 0,5 dl ruma, 10 g soli; olje za cvrenje; pribl. 200 g marelične marmelade; za potresanje sladkor v prahu, zmešan z zavitkom vanilijevega sladkorja.
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje);
kvašeno testo (številne
ideje)
Opombe
Pri izbiri moke so si posamezni avtorji nasprotujočih mnenj. Medtem, ko nekateri menijo, da je za krofe najboljša mešanica ostre in mehke moke, nas drugi prepričujejo, da so krofi edina sladica, pri kateri testo pripravimo izključno z ostro moko. Dilemo lahko razrešimo tudi z nakupom namenske moke za kvašeno testo.
Opozorila
Pri stepanju kvašenega testa za krofe kuhalnice ne vzdigujemo previsoko. Sicer v testo vtepemo preveč zraka, sredi krofov pa zato nastanejo velike luknje.
Zanimivosti
Po nekaterih virih naj bi bila avtorica krofov dunajska kuharica
Cecilia Krapf. Več avtorjev pa dokazuje, da so bili krofi znani že v stari rimski kuhinji.
Viri
■ dopolnjen recept
krofi ali
krofi po dunajsko Ane Bolha,
gostilna Čot, Pijava Gorica pri Škofljici
■ številni različni viri