Predpriprava
■ KRHKI ČOKOLADNI KEKSI S KARAMELAMI. Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem.
■ Obe moki, pecilni prašek in sol presejemo v skledo. Zmehčano maslo zrežemo na kockice, ki jih skupaj s sladkorjem in z vanilijevim sladkorjem stepamo. Toliko časa, da se sestavini povežeta.
■ Masleni mešanici primešamo jajci, enega za drugim. Ko dobimo enotno zmes, vmešamo čokoladne kapljice s kuhalnico. Če je testo lepljivo in ga ni mogoče oblikovati med dlanmi, dodamo malo gladke moke.
■ Iz testa na hitro oblikujemo kroglice. Karamele narežemo na koščke, potem pa po en košček vtisnemo v vsako kroglico. Kroglice polagamo v pekač, kjer jih nekoliko sploščimo. Pekač ovijemo v prozorno folijo in ga položimo v zamrzovalnik za 3 ure.
Priprava
Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Pekač položimo v ogreto pečico za 10 minut, da se keksi zlatkasto obarvajo. Še tople kekse potresemo s sladkorjem v prahu.
Serviranje
Krhki čokoladni keksi s karamelami so priljubljeno drobno pecivo v številnih različicah.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Po kakovosti jim konkurirata tudi italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. Krhki čokoladni keksi s karamelami so posebno okusni z eno od naštetih.
■ Čokoladne sladice so še okusnejše z nekaj kapljicami čokoladnega likerja. V testu ali/in v kremi. Če je tudi za otroke, raje ne.
■ Skupaj s koščki karamel lahko v vsako kroglico potisnemo po droben košček lešnika ali mandlja.
Krhki čokoladni keksi s karamelami
Nasveti
Sestavine za kekse praviloma ogrejemo na sobno temperaturo, če ni v receptu izrecno zapisano drugače. Tako se lepše povežejo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■ Jajca delimo po velikosti oz. masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje)
Opombe
Ščepec soli v testu poudari okuse glavnih sestavin.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Kekse vedno položimo v ogreto pečico. Če jih položimo v hladno, so manj krhki.
■ Pečene kekse iz pekača praviloma preložimo na mrežico takoj po koncu pečenja. Sicer se na vročem pekaču pečejo še naprej. Pri tem se nepotrebno sušijo, radi pa tudi potemnijo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krhki čokoladni keksi s karamelami (izvirno:
romatnični doručak ili jednostavno obožavate karamelu) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri