Uvodna opomba: Testo razdelimo na 3 dele in poleg teh pitic pripravimo še:
lešnikove kekse z džemom in/ali
krhke kekse z belo čokolado, pistacijami in brusnicami. Seveda lahko pripravimo samo ene ali dvoje kekse, po okusu. V tem primeru prilagodimo količine sestavin, ki jih terjajo posamezni keksi. Samo testo je pri vseh enako. Če kekse pripravljamo za božične ali/in silvestrske praznike, količine podvojimo. Zato, ker keksi hitro poidejo. Pa tudi zato, ker s škatlo teh keksov (gl. drugo fotografijo) nekomu povemo, da ga imamo radi.
Predpriprava
■ Krhko testo. Moko, sladkor v prahu in sol presejemo v skledo; testo zlahka pripravimo v multipraktiku.
■ Hladno maslo narežemo na kockice ali na lističe. Stresemo ga na mešanico v posodi, potem pa ga s prsti vtremo vanjo. Da dobimo nekakšno drobtinasto zmes.
■ Prilijemo rumenjaka, sestavine pa na hitro ugnetemo v gladko testo. Po okusu ga razdelimo na dva ali tri dele ali pa ga pustimo v enem kosu. Odvisno od tega, koliko vrst keksov bomo pripravili. Vsak kos testa sploščimo v disk, ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik za 30 minut; gl.
nasveti.
Priprava
■ Pekač za mafine (6) tanko namažemo z maslom.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Delovno površino blago pomokamo. Na njej razvaljamo tretjino ohlajenega testa na pribl. 5 mm debelo. Z modelčkom ali s kozarcem, ki je nekoliko širši od premera vdolbinic pekača za mafine, izrežemo 6 krogov. Vsakega nežno potisnemo v vdolbinice pekača. Če testo strgamo, ga zalepimo s pomočjo ostankov testa. Pitice do polovice višine nadenemo z džemom.
■ Iz preostalega testa izrežemo 6 zvezdic. Če testa zmanjka, ostanke na hitro pregnetemo in razvaljamo. Zvezdice položimo na džem. Pekač položimo v ogreto pečico, da se zvezdice rumenkasto obarvajo.
■ Pečene pitice pustimo 10–15 minut v pekaču.
■ Še tople pitice s pomočjo majhnega noža ločimo od stranic pekača. Kasneje je to težje, ker se džem lahko zlepi s pekačem. Pitice ohladimo.
■ Ohlajene
krhke pitice z džemom nežno zvrnemo iz pekača.
Serviranje
Krhke pitice z džemom po okusu potresemo s sladkorjem v prahu. Glede na to, koliko sladkorja smo vmesili v testo in glede na sladkost džema.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Del moke pri testu za kekse praviloma lahko nadomestimo z moko iz mletih oreškov: z lešnikovo ali z mandljevo. Lahko jo kupimo ali pa izbrane oreščke zmiksamo do teksture moke.
■ Če nimamo (domačega) kiselkastega džema, ga okisamo s kakšno kapljico limoninega soka ali s kakšno kapljico balzamičnega kisa.
Nasveti
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Krhko testo ovijemo v proz orno folijo, potem pa ga v hladilniku hladimo vsaj 30 minut, še bolje 2 uri, idealno pa je, če ga pripravimo dan pred peko. Temeljiteje ohlajeno testo lažje valjamo in režemo. Dlje časa hlajeno testo vzamemo iz hladilnika 30 minut pred valjanjem. Nekajkrat ga potolčemo s kuhinjskim valjarjem, da se nekoliko zmehča, potem pa ga razvaljamo med dvema listoma peki papirja.
Triki
■ Če se krhko testo med valjanjem drobi, vanj na hitro vgnetemo žlico ali dve sladke smetane, mleka, beljaka ali hladne vode.
■ Postopek hlajenja testa lahko pospešimo tako, da razvaljano testo vtisnemo v model. Tega pokrijemo s prozorno folijo in ga za 5 minut položimo v zamrzovalnik. Le za toliko časa, da ogrejemo pečico.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
Različice
gl. krhko testo (
različice);
mafini (številne
različice);
keksi (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl.
džem (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje); maslo (številne
ideje); moka (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne ideje).
Opombe
Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke.
Opozorila
■ Če krhko testo z dlanmi gnetemo predolgo, se iz moke sprosti lepek. Testo pa ni krhko, ampak žilavo.
■ Pri pripravi piškotov in keksov je še posebej pomembno, da testo razvaljamo karseda enakomerno debelo.
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Kuhano maslo so kot
žonto, masunek ali maslo poznale že naše babice. Na kmetijah so ga uporabljali le ob prazničnih ali slavnostnih dneh, na mestnih tržnicah pa je bilo že zjutraj razprodano, čeprav je bilo najdražja od dobrot na stojnicah. Surovo maslo je bilo tedaj poznano kot
puter.
Viri
■ dopolnjen recept
krhke pitice z džemom (izvirno: pitice sa džemom)
Ane Đurđević, z bloga
PRSTOHVAT SOLI (srb.)
■ številni različni viri