Priprava
■ Model za pito (26 cm) tanko namažemo z maslom.
■ Pomarančno krhko testo. Zmehčano maslo stepamo, vmes pa mu postopoma dodamo sladkor. Na mešanico presejemo moko in sol, na vse skupaj pa naribamo limonino lupinico. Sestavine ugnetemo v gladko testo.
■ Testo razvaljamo na blago pomokani delovni površini v velikosti, ki je nekoliko večja od modela. Testo položimo v model, potem pa s prsti dodelamo obliko in rob. Model s testom položimo v hladilnik za 30 minut.
■ Fige očistimo in zrežemo na četrtine.
■ Pečico ogrejemo na 180 ºC.
■ Mandljeva obloga. V majhni kozici zavremo vodo za blanširanje mandljev.
■ Mandlje stresemo v krop za kakih 30 sekund. Nato jih odcedimo, olupimo in stresemo v pekač. Tega položimo v ogreto pečico, da se mandlji posušijo in zlato rumeno obarvajo. Opečene mandlje ohladimo.
■ Zmehčano maslo stepamo, vmes pa mu postopoma dodamo sladkor. Na mešanico ubijemo jajce, potem pa vse skupaj stepemo, da se sestavine povežejo. Enako vmešamo drugo jajce.
■ Ohlajene mandlje drobno zmeljemo.
■ Moko presejemo na masleno mešanico. Dodamo mlete mandlje, vse skupaj pa gladko razmešamo. Zmes enakomerno nanesemo na ohlajeno testo v modelu. Vanjo vtisnemo fige s prerezano stranjo navzgor.
■ Model položimo v ogreto pečico za kakih 40 minut. Da se rob testa in obloga zlato rjavkasto obarvata.
■ Pečeno pito vzamemo iz pečice in ohladimo; gl.
opombe.
Serviranje
Ohlajeno pito potresemo s sladkorjem v prahu ali pokapljamo z agavinim sirupom. Nazadnje jo narežemo in ponudimo.
Krhka mandljeva pita s figami se prileže z odličnim, zelo preprostim domačim vanilijevim sladoledom.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Pri tej sladici še posebej. Gl. tudi
opozorila.
Izboljšanje
Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj.
Nasveti
■ Krhko testo pripravljamo z namensko moko ali z mešanico pol ostre in pol mehke. Po nekaterih virih je boljša samo mehka moka.
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
Triki
Če nimamo časa za počasno mehčanje masla pri sobni temperaturi, hladno maslo grobo naribamo. Ali pa ga položimo v mikrovalovko in vsakih nekaj sekund preverimo, če je že mehko.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo
navadne moke (star izraz je
gladke ali
mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže
ostrim mokam.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Ideje
gl.
mandlji (številne
ideje)
Opombe
■ Okusa svežih, zrelih fig ne moremo primerjati z okusom nobenega drugega sadja.
■ Površina pite je zapečena, a je videti vlažna. To je posledica vtisnjenih fig, ki med peko spustijo nekaj vode.
Opozorila
■ Margarina vsebuje tudi do 35 % trans maščobnih kislin, ki jih je Ameriški urad za hrano (FDA) leta 2013 razglasil za škodljive.
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Preberimo deklaracijo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je neuporabna tudi po pranju.
■ Fige po obiranju ne zorijo več. Zato izbiramo zrele fige, ki jih prepoznamo po tem, da so mehke, celo rahlo uvele. Morebitno kislost preverimo z vohom.
Zanimivosti
Linška pita nosi ime po avstrijskem mestu Lienz. Recept zanjo iz leta 1653 je domnevno najstarejši ohranjeni zapis za kolač. Našli so ga v arhivu samostana Admont, v kuharici grofice Anne Margarite Sagramosa.
viri
■ preveden in dopolnjen recept
krhka mandljeva pita s figami (izvirno: tart sa smokvama)
Marije Petrović, z bloga
PRSTOHVAT SOLI (srb.)
■ številni različni viri