Predpriprava
■ SKUTIN KOLAČ Z MARELICAMI -
KRHKO TESTO. Moko in pecilni prašek presejemo v skledo. Premešamo. Dodamo na lističe zrezano hladno maslo. Tega z vilicami vtremo v moko, da dobimo grobe drobtinice. Dodamo sladkor, rumenjaka in vaniljev sladkor. Tudi to vmešamo z vilicami. Nazadnje postopoma dodajamo hladno vodo. Po žlicah, da se sestavine povežejo.
Marelice vsebujejo kar desetkrat več zelo pomembnega magnezija kot drugo sadje.
■ 1/3 test ovijemo v prozorno folijo. Položimo ga v zamrzovalnik. Preostalo testo ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 30–60 minut.
Priprava
■ Testo iz hladilnika razvaljamo na peki papirju v pravokotnik 20x32 cm. Ali podobnega, glede na to, kakšen pekač imamo. Razvaljanega prenesemo v pekač. Testo pa lahko preprosto vtisnemo na dno pekača. Če ga pred tem namažemo z maslom in potresemo z moko.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ NADEV. Beljaka penasto stepemo. Dodamo sladkor in vaniljev sladkor in stepemo. Da dobimo dokaj čvrst beljakov sneg. Primešamo kremni sir, nazadnje pa še zdrob. Mešanico nalijemo po testu.
Izven sezone svežega sadja, testo razkošno premažemo s kakšno (domačo) marmelado ali z džemom.
■ Marelice očistimo. Vsako narežemo na 6 krhljev. Krhlje položimo po kremi.
■ Testo iz zamrzovalnika grobo naribamo po marelicah in kremi. Po vrhu potresemo mandljeve lističe. Kolač pečemo pribl. 40 minut. Pečenega ohladimo vsaj do mlačnega.
Serviranje
Krhek skutin kolač z marelicami in mandlji ali
marelična pita s skuto, potresena s sladkorjem v prahu. Narezana na kocke ali na rezine.
Skutin kolač z marelicami
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Kremni sir (tudi sirček, cream cheese) je mlečni proizvod iz skute. Z dodatkom smetane, pravzaprav je polnomastna skuta. Uporabljamo ga kot
namaz. Pa tudi kot sestavino številnih sladic, redkeje slanih jedi. Priljubljena, spretno promovirana predstavnika kremnega sira sta maskarpone (
mascarpone; najbrž najboljši) in
sirček Philadelphia.
Marelice najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom, ingverjem, kardamomom, limonami (sok, lupinica), lovorovimi lističi, pomarančami (sok, lupinica) ali/in z vanilijo*.
■
Marelice so koščičasti plodovi istoimenskega drevesa ali grma (
Prunus armeniaca), ki prihaja iz Azije. Gojijo jih na vseh celinah, a le v krajih z zmernim podnebjem. Poznamo več sort, ki se razlikujejo po velikosti sadežev, okusu, teksturi in po barvi. Ta je lahko od rumene do rdeče oranžne. Marelice slabo prenašajo transport, zato jih konzervirajo ali predelujejo v žganje (
barack pálinka), likerje in kašaste sokove. Olupljene sušijo. Sveži, zreli plodovi omamno dišijo in imajo čudovit okus. Uživamo surove. Sicer pa so priljubljeni marelični cmoki, marmelada ali džem, kompot, pite in kolači. 100 g marelic / pribl. 50 kalorij.
■
Marelice kupujemo zrele, saj nezreli plodovi po nabiranju ne zorijo. Ne vsebujejo pa niti hranilnih snovi zrelih marelic. Izbiramo dišeče sadeže z izrazito oranžno barvo in mehko kožico. Pri sobni temperaturi lahko zrele marelice hranimo do 2, v plastični vrečki v hladilniku pa do 5 dni.

Skutin kolač z marelicami
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Nekateri proizvajalci dodajajo kremnim sirom različne aditive. Za boljšo teksturo in za podaljšanje trajnosti. Berimo deklaracije.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
krhek skutin kolač z marelicami in mandlji ali
marelična pita s skuto (izvirno:
kolač sa sirom i kajsijama)
Tanja Leković, z bloga
KUHINJA zaposlene žene (srb.)
■ številni različni viri
Tanja Leković