Predpriprava
Listnato testo odtajamo čez noč v hladilniku.
Priprava
■ KREMA. Vanilijev strok podolžno razpolovimo, semena pa postrgamo s konico ostrega noža. Mleko pristavimo s strokom in s semeni. Moko in jedilni škrob presejemo v skledo in ju premešamo.
■ Ko mleko zavre, ga odstavimo in hladimo 1 minuto.
■ Rumenjake in sladkor penasto stepemo. Vmešamo moko s škrobom, da dobimo gladko zmes. Med stepanjem vmešamo polovico vročega mleka, to mešanico pa med mešanjem vmešamo v preostalo mleko. Pristavimo, potem pa med nenehnim mešanjem zavremo in kuhamo 3 minute. Da se krema zgosti.
■ Kuhano kremo odstavimo, vanilijev strok pa zavržemo. Neposredno po površini jo pokrijemo s kosom prozorne folije ali pa jo tanko premažemo s stopljenim maslom. Če kremšnite sestavljamo kasneje, ohlajeno kremo do uporabe shranimo v hladilnik.
Na dnu strani sta 2 video predstavitvi podobnih kremšnit: blejskih in samoborskih. Ki sta začetniku lahko v pomoč.
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj. Listnato testo razpolovimo (če je v enem kosu), potem pa prvi kos razvaljamo v velikosti hrbtne/spodnje strani globljega črnega pekača.
■ Pekač (pribl. 35x25x7 cm) po hrbtni/spodnji strani obložimo z listom papirja ali ga namažemo z maslom. Na pekač preložimo list razvaljanega testa. Po potrebi ga s prsti nekoliko raztegnemo, potem pa ga na redko prešpikamo z vilicami. Testo pečemo 15–20 minut, glede na to, kako temno testo želimo.
■ Med pečenjem prvega lista testa podobno razvaljamo drugega. Položimo ga v/na drugi pekač, splaknjen z vodo ali namazanega z maslom. Medtem ko se pečeni list testa preložimo na hlajenje, spečemo drugega. Tudi tega ohladimo.
■ Ko je krema hladna oz. tik pred pripravo kremšnit beljake stepemo v sneg, na katerem se tvorijo mehki vršički. V dveh etapah ga nežno, a dobro vmešamo v kremo.
■ Ohlajeno testo razpolovimo. Eno polovico položimo v pekač in po njej enakomerno nanesemo ohlajeno kremo. Po ohlajeni lahko razmažemo stepeno smetano, oslajeno s sladkorjem v prahu. Drugi list pečenega testa zarežemo v obliki kvadratov. Klasična velikost je 7x7 cm, lahko so tudi manjše. Položimo ga na kremo oz. smetano in blago pritisnemo.
Serviranje
Kremšnite tete Cece zarežemo po vzorcu na testu. Potresemo jih s sladkorjem v prahu, ponudimo pa s kozarcem hladne vode.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
■ Kremo lahko diskretno odišavimo z drobno naribano limonovo lupinico. Da ne preglasimo okusa vanilije. Kakovostnejša vanilija, okusnejše kremšnite tete Cece.
Triki
Beljakov sneg nam uspe, če ga pripravimo z beljaki zelo svežih jajc sobne temperature. Najbolje, da jajca vzamemo iz hladilnika 30 minut do največ 2 uri pred začetkom stepanja. Če rumenjake ločimo od beljakov, ta čas občutno skrajšamo. Pa tudi rumenjake lažje ločimo od beljakov pri hladnih jajcih.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Jedilni ali koruzni škrob je pri nas znan tudi kot
Gustin.
■ Vanilijev strok je plod vanilije, rastline iz družine orhidej, ki se vzpenja kakor vinska trta. Do 20 cm dolge stroke brez vonja poberejo, ko so še zeleni in nezreli. Izpostavijo jih vročini, ki encimom omogoči, da sestavine v stroku pretvori v vanilin in druge dišeče snovi. Stroke nato sušijo, da se vlaga v strokih s prvotnih 60-70 % zniža na 25-30 %.
■ Kuhanje kreme je pomembno, da kremšnite tete Cece izgubijo zoprni (pri)okus po moki.
Različice
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje)
Opombe
Žlica moke tehta 8–9 g.
Opozorila
■ Umazanih jajc ne peremo in ne brišemo. Zaradi porozne lupine lahko onesnažimo vsebino.
■ Pečeno listnato je rahlo in krhko, kot mora biti, če ga med pripravo ohranimo karseda hladnega. Na hitro ga razvaljamo in položimo v pekač / model oz. v pečico.
■ gl.
jajce
Zanimivosti
Zgodba o
(blejski) kremšniti sega v znamenito pekarno Ravnik, ki je od l. 1872. delovala na blejski Grajski poti. L. 1912 so odprli tudi slaščičarno, sin Janko pa se je z vajeniškega popotovanja po Avstriji in Nemčiji vrnil z zvezkom kuharskih zapiskov. V njem je bila tudi odlična vanilijeva krema. L. 1953 je iz Sente v Vojvodini (Srbija) na Bled prišel Ištvan Lukačević, ki je v zimskem času delal v pekarni Ravnik. Po zapisanem receptu za kremo je sestavil kremno rezino, ki jo po zelo prilagojenem receptu (ceneje za višjo ceno) še dandanes pripravljajo v blejskem hotelu Park.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kremšnite tete Cece, po receptu, ki ga je prispevala FB prijateljica
Mici Lamberger, po receptu njene
tete / tetke Cece iz Vojvodine, kjer so doma odlične kuharice in slaščičarke. Tudi izvirni recept je kreiral slaščičar iz Vojvodine; gl.
zanimivosti.
■ številni različni viri
Daljša, podrobnejša različica priprave blejskih kremšnit, ki je lahko v pomoč
Na hitro predstavljena priprava bolj podobnih samoborskih kremšnit, brez smetane