Priprava
■ RIŽEV PUDING (mlečni riž). Limonino lupinico drobno naribamo. V loncu pristavimo mleko, smetano, sladkor, vanilij sladkor in naribano limonino lupinico. Zavremo in počasi kuhljamo 10 minut.
■ Riž oprhamo pod tekočo hladno vodo, odcedimo in stresemo v vrelo mlečno mešanico. Med pogostim mešanjem ga počasi kuhljamo 30-40 minut.
■ KARAMELIZIRANE BRESKVE. Breskve olupimo (po potrebi jih na hitro
blanširamo), razpolovimo, izkoščičimo in narežemo na kockice.
■ V ponvi z debelejšim dnom pristavimo nakockane breskve, sladkor in vanilijev sladkor. Med občasnim mešanjem, še bolje, potresanjem ponve, počasi kuhljamo 10 do 15 minut, da breskve nežno karamelizirajo.
■ Primešamo limonin sok in odstavimo.
Serviranje
Kuhan riž razdelimo v kozarce ali skodelice. Obložimo ga s karameliziranimi breskvami.
Kremni rižev puding s karameliziranimi breskvami je enako okusen tople in ohlajen v hladilniku. Če ponudimo hladnega, ločeno ohladimo rižev puding v kozarcih/skodelicah in karamelizirane breskve, ki jih pudingu dodamo pred serviranjem.
Nadomestek
■ Breskve in nektarine sodijo v isto skupino sadja. Nektarine so manjša, aromatičnejša in sočnejša različica z gladko kožo.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ki pa ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po sveže (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Breskve lahko odišavimo tudi z malo češnjevega žganja (kirš), jabolčnega žganja (kalvados), konjaka, pomarančnega likerja (
Cointreau, Grand Marnier), ribezovega likerja (
cassis) ali ruma.
■ Burbon vanilijev sladkor nadomestimo z dražjim vanilijevim strokom.
Nasveti
Riž kuhamo pri nizki temperaturi, da zrna nabrekajo počasi.
Pojasnila
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo preko 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
■ Breskve se med seboj razlikujejo po velikosti, barvi plodov in mesa ter po okusu. Zgodnje sorte zorijo že junija, pozne pa celo septembra.
■ Rjavi sladkor je povečini beli sladkor, obarvan z melaso, stranskim proizvodom pri pridobivanju sladkorja iz sladkornega trsa. Sprejemljiv in najmanj škodljiv sladkor je surovi rjavi sladkor, ki ni rafiniran in ne vsebuje škodljivih primesi. Prepoznamo ga po temno rjavi barvi in po tem, da se sprijema.
Različice
Ideje
gl. breskve (številne
ideje); puding (številne
različice); riž (številne
ideje)
Opozorila
■ V supermarketih so včasih naprodaj neokusne, moknate breskve. Takšne postanejo, če jih dlje časa zorijo ali/in hranijo pri temperaturi 8 °C.
■ Smetano uživamo zmerno, saj vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Zanimivosti
■ Krava v povprečju leži 13 ur dnevno, kar 8 ur pa potrebuje, da se do sitega naje.
■ Največji izvoznici riža sta Burma in Tajska, medtem ko ga morajo Kitajci (tretjina svetovne proizvodnje), Indijci in Japonci celo uvažati.
■ Po svetu gojijo več kot 2.000 sort breskev, vsako leto pa prihajajo na trg nove in nove sorte.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kremni rižev puding s karameliziranimi breskvami (izvirno: kremasti puding od riže sa karmelizovanim breskvama)
Sanja Manasijević, z bloga
Knjiški Moljac u špajzu (srb.)
■ številni različni viri