Priprava
■ KREMNE PUDING KOCKE. Lešnike blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača, vsaj 6 ur.
■ PUDINGOVA KREMA. Prašek za puding, sladkor in rumenjake gladko zmešamo z 1,5 dl mleka. Preostalo mleko zavremo.
■ Del vrelega mleka zlijemo na pudingovo mešanico. Gladko premešamo in nalijemo k preostalemu vrelemu mleku. Premešamo, pristavimo in zavremo med nenehnim (!) mešanjem. Nadaljujemo z mešanjem in kuhamo, da dobimo gosto kremo.
■ Kuhano kremo postrgamo v večjo skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini. Kremo ohladimo na sobno temperaturo.
Beljakov sneg nam hitreje in lepše uspe z beljaki sobne temperature. Najhitreje, če jih iz hladilnika preložimo v toplo vodo. Za 5 minut.
■ BELJAKOV BISKVIT Z LEŠNIKI. Opečene lešnike zmanemo v kuhinjski krpi. Da odstranimo rdečkasto rjavkaste lupinice. Lešnike drobno sesekljamo.
■ Pečico segrejemo na 150 stopinj.
■ Moko in pecilni prašek presejemo in zmešamo z metlico.
■ Globlji pekač (32x24 cm) obložimo s peki papirjem.
■ Beljake in ščepec soli penasto stepemo. Med nadaljnjim stepanjem postopoma vmešamo sladkor. Da dobimo čvrst beljakov sneg. Prilijemo olje in stepemo pri najnižji hitrosti. Dodamo presejano moko, ki jo nežno (!) vmešamo s silikonsko lopatico.
■ Testo postrgamo v pekač. Nežno ga zgladimo in enakomerno potresemo z lešniki. S prsti jih blago vtisnemo v testo. Biskvit pečemo 15 minut.
Če je le mogoče, uporabljamo lokalno, sveže mleto moko.
■ PUDINGOVA KREMA. Čokolado nadrobimo. Stopimo jo nad vodno kopeljo ali v mikrovalovki. Stopljeno nekoliko ohladimo.
■ Maslo sobne temperature stepemo z ohlajeno kremo. Mešanico razdelimo na 2 dela. Enemu delu primešamo mlačno do toplo čokolado.
Recept za odlične pudingove kocke
■ BELJAKOV BISKVIT Z LEŠNIKI. Pečeni biskvit ohladimo na sobno temperaturo.
■ Temperaturo pečice zvišamo na 170 stopinj. Biskvit pečemo še 6–7 minut.
■ Z ohlajenega biskvita nežno odstranimo papir. Nato ga položimo nazaj v pekač in navlažimo z mlekom. Pomagamo si s kuhinjskim čopičem.
■ Po biskvitu enakomerno razmažemo svetlo kremo.
■ Plazma kekse na hitro potapljamo v mleko in jih polagamo po kremi. Po keksih enakomerno razmažemo čokoladno kremo. Pekač položimo v hladilnik.
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku
■ ČOKOLADNI PRELIV, GANAŠ. Smetano segrejemo tik pod vretje. Čokolado nadrobimo v skledico. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo 1–2 minuti. Dobro premešamo, da se čokolada stopi.
■ Ganaš enakomerno nalijemo po čokoladni kremi. Pekač znova preložimo v hladilnik. Tokrat vsaj za 6 ur. Še bolje, čez noč.
Serviranje
Ohlajen
lešnikov kolač s kremo in čokolado narežemo na
kremne puding kocke in ponudimo. Lahko jih potresemo s sesekljanimi, opečenimi lešniki.
Sorodni recepti
Kremne puding kocke
Kuharski leksikon
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Kako preprečimo, da stepen beljakov sneg zvodeni? Posodo s čvrsto stepenim snegom preprosto obrnemo na glavo na delovno površino.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega, sladkastega okusa. Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Po II. vojni je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
■ Če je le mogoče,
uporabljajmo bolj zdrava (dražja) ekstra deviška olja. Ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, a za sladice lahko uporabimo le blagega. Naprodaj so tudi številna druga ekstra deviška olja.
Recept za odlične pudingove kocke
■
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter. OKusnejša čokolada, okusnejše
kremne puding kocke.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
■ Smetano uživamo zmerno. Vsebuje veliko škodljivih nasičenih maščobnih kislin.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kremne puding kocke ali
lešnikov kolač s kremo in čokolado (izvirno:
kremaste puding kocke)
Milena Slavnić, z bloga
MY MILI Cake (hrv.)
■ številni različni viri
Viri
spletni nakup elektronskih kuharic Milene Slavnić,
Slatka čarolija in
Ljetni slatkiši
Milena Slavnić