Priprava
■ KREMNE KOCKE Z JAGODAMI. Dno globljega pekača (32x24 cm) obložimo s peki papirjem.
■ Pečico segrejemo na 150 stopinj.
■ BISKVIT. Moko presejemo s pecilnim praškom. Presejano premešamo z metlico.
■ Beljake penasto stepemo s ščepcem soli. Med nadaljnjim stepanjem vmešamo sladkor. Da dobimo čvrst beljakov sneg. Nežno, ročno (!) vmešamo izbrani liker, potem pa še moko.
■ Nazadnje nežno vmešamo olje v tankem curku. Testo postrgamo v pekač, pečemo ga 15 minut.
Jagode lahko brez skrbi uživajo tudi sladkorni bolniki. Jagodov sladkor, levuloza, se brez težav izloči.
■ DVE KREMI. Vanilijev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena.
■ Gladko zmešamo jedilni škrob, 1 dl mleka in rumenjake.
■ Preostalo mleko in semena vanilije zavremo. Nalijemo ga na škrobno mešanico. Gladko premešamo in nalijemo nazaj v posodo. Pristavimo in zavremo med mešanjem. Nadaljujemo z mešanjem in kuhamo še nekaj minut. Da se krema zgosti.
■ Kremo postrgamo v čisto skledo. Pokrijemo jo s prozorno folijo neposredno po površini. Da se ohladi na sobno temperaturo.
■ BISKVIT. Temperaturo pečice zvišamo na 170 stopinj. Biskvit pa pečemo še 7 minut.
■ OBLOGA. Jagode očistimo in zrežemo na tanjše rezinice.
■ BISKVIT. Pečen biskvit ohladimo na sobno temperaturo. Z ohlajenega nežno odstranimo papir.
Primorska družina Zavrtanik je v Lescah ustanovila drugo slovensko tovarno čokolade. Po II. vojni je z nacionalizacijo nastala tovarna Gorenjka.
■ DVE KREMI. Čokolado nadrobimo. Nadrobljeno stopimo nad
vodno kopeljo. Ali v mikrovalovki, kdor jo uporablja. Stopljeno nekoliko ohladimo.
■ Maslo sobne temperature položimo na ohlajeno kremo. Gladko stepemo. Kremo razdelimo na 2 dela. Enemu delu primešamo mlačno čokolado.
■ SESTAVLJANJE. Čokoladni del kreme razmažemo po biskvitu. Enakomerno in gladko. Po njej podobno razmažemo svetli del kreme. Po vrhu položimo narezane jagode v 1 sloju.
■ PRELIV pripravimo po navodilu z vrečke. Vsebino vrečke zmešamo s sladkorjem in z vanilijevim sladkorjem. Prilijemo malo vode in gladko zmešamo. Prilijemo preostalo vodo in pristavimo. Mešamo, da mešanica zavre.
■ Kozico s prelivom odstavimo. Mešamo ga še nekaj minut, da se nekoliko ohladi. Kolač preložimo v hladilnik za nekaj ur.
Serviranje
Ohlajeni kolač narežemo na
kremne kocke z jagodami ali
jagodove kocke z dvema kremama. Uporabimo oster, tanek nož. Ki ga pred vsakim (!) rezom segrejemo z vročo vodo in dobro obrišemo.
Sorodni recepti
Kremne kocke z jagodami
Kuharski leksikon
■
Biskvitno testo je okusnejše, če mu primešamo nekaj masla. Ponavadi za polovico teže sladkorja, nikakor pa nad 2/3. Maslo stopimo in ohladimo do mlačnega. Vmešamo ga nazadnje, ko smo testu že primešali moko z morebitnimi dodatki. Če ga vmešamo prej, se v testu naredijo grudice.
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Kremne kocke z jagodami
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Intenzivna aroma, zaznana že na daleč, pomeni da so jagode zrele in sveže.
■
Jagode so sinonim za vrtne jagode, koničasto zaobljeni plodovi
ananasovega jagodnjaka (
Fragaria ananassa). Današnje debele jagode so križanci ameriških sort. Najpogosteje jih ponudimo s sladkorjem ali/in s stepeno smetano. Uporabljamo jih pri pripravi številnih sezonskih sladic. Pripravljamo jih za ozimnico. 100 g jagod / 37 kalorij. Priljubljene in aromatičnejše so gozdne jagode, plodovi
navadnega jagodnjaka (
Fragaria vesca).
■ Pravi
čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar 1. do 2. mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene z njimi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
■ Čokolado hranimo v temnem prostoru z uravnoteženo temperaturo. Če jo doseže vročina, čokolada lahko zacveti. Na njej se pojavijo svetle lise kakavovega masla, ki pride na površje. Čokolade nikoli ne hranimo v hladilniku.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kremne kocke z jagodami ali
jagodove kocke z dvema kremama (izvirno:
kremaste kocke sa jagodama)
Milena Slavnić, z bloga
MY MILI Cake (hrv.)
■ številni različni viri
Viri
spletni nakup elektronskih kuharic Milene Slavnić,
Slatka čarolija in
Ljetni slatkiši
Milena Slavnić