Priprava
■ KREMNA JUHA Z LISIČKAMI. Lisičke očistimo (gl.
kuharski leksikon), večje natrgamo na koščke. Za pest lepih, drobnih prihranimo za dekoracijo.
■ Korenčka in belušno zeleno olupimo in zrežemo na kockice. Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Česen narežemo na lističe.
Porcija juhe vsebuje pribl. 340 kalorij.
■ V loncu razpustimo maslo. Nanj stresemo čebulo in česen. Pražimo ju med pogostim mešanjem, da čebula postekleni in se zmehča.
■ Dodamo korenje, belušno zeleno in lisičke. Vse skupaj pražimo slabih 10 minut pri nižji temperaturi. Med pogostim mešanjem, da tekočina (od lisičk) izhlapi.
■ Krompir olupimo in zrežemo na kocke. Stresemo ga v lonec. Dodamo rožmarin (ali timijan), prilijemo zelenjavno osnovo in zavremo. Skoraj pokrito kuhljamo 15–20 minut. Da se krompir zmehča.
Kdor ne mara rožmarina, lahko uporabi timijan.
■ Prihranjene lisičke prepražimo na mešanici masla in oljčnega olja. Pazimo, da ostanejo
na zob, al dente. Prepražene začinimo s soljo.
■ Lonec odstavimo, vsebino pa zmiksamo s paličnim mešalnikom. Dodamo sol, sveže mleti poper, prekajeno papriko in sveže nariban muškatni orešček. Zavremo in kuhljamo 2 minuti.
■ Peteršilj drobno sesekljamo.
Serviranje
Vročo juho nalijemo v segret jušnik ali v segrete jušne skodelice / krožnike. Pokapljamo jo s smetano. Po vrhu razdelimo prepražene lisičke, vse skupaj pa potresemo s peteršiljem.
Kremna juha z lisičkami ali
lisičkina kremna juha je prava jušna poslastica. Kdor želi juho pretvoriti v lažjo samostojno jed, ji primeša kuhan ješprenj ali kuhane testenine. Ali pa k jedi postreže opečen kruhke, premazane s česnovim maslom.
Sorodni recepti
Kremna juha z lisičkami
Kuharski leksikon
■
Lisička (Cantharellus) je rod gob.
Navadna lisička (
C. cibarius)z luskasto in bledo različico sodi v I. jedilni razred, druge v II.
Sivo (
C. cinereus) in
lijasto lisičko (
C. tubaeformis) pogosto zamenjujemo s črno trobento.
Žolta lisička (
C. lutescens) je pri na zaščitena in je ni dovoljeno nabirati. Lisičke so poleg jurčkov pri nas najbolj priljubljene gobe. So pa tudi vsestransko uporabne. Najbolj priljubljene so v
krompirjevi juhi z lisičkami. Večini jedi z gobami izboljšamo okus, če dodamo vsaj malo lisičk. Dobre so tudi z jajci, v omakah, vložene v kis in celo ocvrte.
Lisičke so zaradi barve, strukture, oblike in okusa za mnoge najboljše gobe sploh. Na splošno pa velja, da je vsaka gobja jed boljša z mešanico gob.
■
Pranju lisičk se po možnosti izognemo. Zato, ker med pranjem izgubijo del značilne arome, postanejo pa tudi vodene. Gobe očistimo s kuhinjskim čopičem ali s krtačko ali s papirnato brisačo. Zelo umazane le na hitro oprhamo s hladno vodo. Oprhane odcedimo, za praženje pa tudi posušimo.
■
Muškatovec (Myristica fragranc) zraste do 20 m visoko. Vsako leto rodi do 2.000 oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči. Pokaže se škrlatna ovojnica, muškatni cvet. Ta obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
Kremna juha z lisičkami
■
Rožmarin (Rosmarinus officinalis) je priljubljeno sredozemsko zelišče nekoliko grenkega, trpkega in aromatičnega okusa. Ki spominja na smolo. Ima izrazit, zelo prijeten vonj. Kompleksnost arome rožmarina je posledica vsebnosti kar 1,5-2,5 % eteričnega olja. Kadar želimo v jedi le nežen priokus sicer močnega rožmarina, lahko uporabimo rožmarinove cvetove.
Opozorila
Rožmarin je izrazito močno zelišče, zato previdno. Sprva ga dodajmo manj, potem pa ga lahko dodajamo med kuhanjem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
kremna juha z lisičkami ali
lisičkina kremna juha (izvirno:
cream of chanterelle soup; krem z kurek)
Kasia Kronenberger, z bloga
the polonist
■ številni različni viri
Kasia Kronenberger